Spotkania oraz imprezy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki są dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Instytut KsiążkiDyskusyjny Klub KsiążkiNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks.Bernarda Sychty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

20 stycznia 2018 (sobota)


20 stycznia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży poświęcone "Morderstwu w Orient Expressie" Agathy Christie. Rozmawialiśmy o wrażeniach z lektury i niedawno goszczącego na ekranach kin filmu na jej podstawie oraz godnych polecenia kryminałach. Zapraszamy na kolejne spotkanie - czytamy "Playlist for the dead" Michelle Falkoff.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

14 grudnia 2017 (czwartek)


W czwartek 14 grudnia spotkaliśmy się (Klub DKK dla dorosłych) w czytelni Filii nr 2. Spotkanie miało charakter świąteczny, więc na stole pojawiły się owoce i słodkości przyniesione przez klubowiczów.

Rozmawialiśmy o książce Angeliki Kuźniak - "Papusza", która jest poświęcona cygańskiej poetce - Bronisławie Wajs, odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i Juliana Tuwima. Popularność, którą zdobyła była jej przekleństwem, odrzucona przez Cyganów, pogardzana, odosobniona za złamanie kodeksu plemiennego i zdradę rodowych tajemnic latami żyła samotnie, porzucona nawet przez syna.

Na następne nasze spotkanie (koniec stycznia) czytamy Jacka Hugo-Badera - "Długi film o miłości".

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

30 listopada 2017 (czwartek)


W czwartek 30.11.2017 (Andrzejki) odbyło się kolejne spotkanie Klubu DKK dla dorosłych w czytelni Filii nr 2. Przy kawie, herbacie i słodkościach, które klubowicze przynieśli, rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanej książce - „Gdańsk. Przewodnik literacki” autorstwa Petera Oliwera Loewa, który w ośmiu spacerach prowadzi czytelnika przez wielokulturowy Gdańsk, do utworów literackich śladami ważnych pisarzy polskich, niemieckich, od baroku po dzień dzisiejszy. Książka jest tak fascynująca, że niektórzy postanowili ją zdobyć na własność (jest dostępna w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku). A na nasze następne spotkanie (planowane na 14 grudnia w Filii nr 2) czytamy Angeliki Kuźniak – Papusza. Zapraszamy osoby zainteresowane


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci

21 października 2017 (sobota)


W sobotę, 21 października w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci. W trakcie spotkania uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły na działalność klubu oraz zapoznać się z propozycjami książek, które omawiać będziemy w bieżącym roku szkolnym. Poznaliśmy maskotkę naszego klubu, którym okazał się wielki, czarny kot, a chętni mogli zaprojektować własne kocie zakładki do książek.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

19 października 2017 (czwartek)


19 października (czwartek) odbyło się spotkanie Klubu DKK dla dorosłych. Spotkaliśmy się w SCK, gdzie przy kawie, herbacie i innych napojach omawialiśmy przeczytane ostatnio książki – "Mur. 12 kawałów o Berlinie" oraz "Miłość z kamienia".

"Mur" jest zbiorem reportaży o murze berlińskim. Książkę tworzyło trzynaścioro polskich i niemieckich reporterów, wszystkie opisane historie związane są z murem, tym obalonym w 1989 i tym zakorzenionym w historii i pamięci ludzi żyjących w tamtych czasach.

"Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej to obraz związku ze znanym reporterem wojennym, jej paniczny strach o męża, samotność i w końcu pobyt w klinice stresu bojowego. Przygnębiające.

Spotykamy się 16 listopada, o godz. 15, a omawiać będziemy czytaną aktualnie książkę "Gdańsk. Przewodnik literacki"


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Młodzieży

30 września i 21 października 2017 (sobota)


30 września i 21 października odbyły się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Powitaliśmy trzy nowe klubowiczki. Rozmawialiśmy o książkach „Trzynaście powodów” Jaya Ashera oraz „Miasto kości” Cassandry Clare.

„Trzynaście powodów” porusza ważny problem samobójstw wśród nastolatków – młoda samobójczyni zostawia zbiór kaset, na których tłumaczy ciąg zdarzeń prowadzących ją do targnięcia się na swoje życie. Bohaterka „Miasta kości” dowiaduje się o istnieniu Nocnych Łowców walczących z demonami i musi poznać prawdę o swoim pochodzeniu.

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

21 września 2017 (czwartek)


W czwartek, 21 września spotkał się Klub DKK dla dorosłych. Spotkanie odbyło się w Filii nr 2 (ul.Reymonta 1). Rozmawialiśmy o przeczytanych ostatnio książkach – Jacka Dehnela – "Lala" i Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk – "Serenada".

Bohaterka książki J. Dehnela – tytułowa Lala to babcia narratora, która ze swadą i dowcipnie opowiada o swoim życiu, przedstawia obraz minionej już epoki, w swoich opowieściach sięga nawet XIX wieku. Wspomina swoje dzieciństwo, szkołę, nauczycieli, młodość, swoich mężów, śluby i życie codzienne: drobne radości, duże kłopoty, choroby, no i na koniec powoli odchodzi.

Druga – Serenada M. Gutowskiej-Adamczyk jest lekką, pełną wdzięku opowieścią o Kasi, trzydziestoletniej aktorce z Białegostoku, która niespodziewanie trafia się szansa na rolę w popularnym serialu, przenosi się do Warszawy i tam próbuje się odnaleźć.

Nasze następne spotkanie odbędzie się 19 października - czytamy "Mur - Dwanaście kawałków o Berlinie" oraz "Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

10 sierpnia 2017 (czwartek)


Zgodnie z zapowiedzią, 10 sierpnia 2017 r. odbyło Się w Filii nr 2 spotkanie członków Klubu DKK dla Dorosłych. Rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanych Książkach – Konrada Oprzędka – "Polak sprzeda Zmysły" i Pawła Huelle – "Ulica świętego ducha i inne Historie".

Pierwsza z nich są to reportaże o rodakach, na czym zarabiają, a są to czasami dość oryginalne sposoby, jak żyją artyści, czym można handlować. Po prostu Polacy bez retuszu.

W drugiej – "Ulica świętego ducha i inne historie" Paweł Huelle odsłania nam swoje drugie oblicze. Czyta między wierszami, tropi pewne fakty, Podróżuje śladami bohaterów, po prostu zaciera granice między prawdą a fikcją.

A na nasze następne spotkanie czytamy "Lalę" Jacka Dehnela, "Serenadę" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz "Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

20 lipca 2017 (czwartek)


20 lipca odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych w filii nr 2 na ul. Reymonta 1. To była prawdziwa burza mózgów, ponieważ za cel postawiłyśmy sobie stworzenie Top 10 książek, które zrobiły na nas największe wrażenie. Nie było łatwo, gdyż każda z nas jest zapaloną czytelniczką i miałyśmy w czym wybierać. Zdarzało się, że pamiętałyśmy, co działo się w książce, ale autor i tytuł – to już osobna kwestia. Na naszej liście znalazły się pozycje, które czytało się jednym tchem, które mimo upływu lat wciąż nas zastanawiały, a także te, które doprowadziły do łez. Każda z nas zgodziła się, że Lśnienie Stephena Kinga, to horror, którego nie da się zapomnieć. Z gatunku fantastyki zastanawiałyśmy się, czy wybrać Hel3, czy Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza, ale tylko ta ostatnia jest na półkach biblioteki głównej oraz Filii nr 1. Zachęcamy do wypożyczeń!

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Top 10 książek, które wzbudziły w nas największe emocje:

 1. Jeździec miedziany / Tatiana i Aleksander / Ogród letni / Paullina Simons
 2. Złodziejka książek / Markus Zusak
 3. Weiser Dawidek / Paweł Huelle.
 4. Gra w kości / Elżbieta Cherezińska
 5. Dom nad zatoką / Debbie Macomber
 6. Pan Lodowego Ogrodu / Jarosław Grzędowicz
 7. Rzeka ludzi osobnych / Katarzyna Enerlich
 8. Alfabet Suworowa / Wiktor Suworow
 9. Dziedzictwo / Nina Bell
 10. Lśnienie / Stephen King
 11. Przypominam, iż na następne spotkanie czytamy "Ulica świętego ducha i inne historie" P. Huelle i "Polak sprzeda zmysły" K. Oprzędka. Spotkanie jest planowane na 10 sierpnia.


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  27 czerwca 2017 r. (wtorek)


  27 czerwca (wtorek) odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, w siedzibie Filii nr 2. Było nas całkiem sporo, w przyjaznej atmosferze i z humorem omawialiśmy przeczytane ostatnio książki: "Magnetyzerka" B. Ewing i "Białystok" M. Kąckiego. Książki były trochę kontrowersyjne, prowokujące (zwłaszcza "Białystok") i tak jak się spodziewaliśmy, wzbudzały emocje - dyskusja była więc gorąca.

  "Magnetyzerka" Barbary Ewing, książka którą czyta się z przyjemnością, ukazuje świat wiktoriańskiej Anglii, świat ówczesnego teatru, sekrety mesmeryzmu. Oryginalność powieści polega na tym, że zbrodnia (jest to kryminał) pojawia się w książce bardzo późno, pod koniec powieści.

  Druga książka – "Białystok" Marcina Kąckiego, ukazuje współczesne Podlasie i jego mieszkańców. Niestety nie jest to obraz budujący, region, który dawniej był wielokulturowy, w znacznej części żydowski zatracił swoją tożsamość. M. Kącki szuka śladów dawnych mieszkańców, i to szukanie niestety przywodzi na myśl film "Pokłosie"

  Na następne nasze spotkanie czytamy "Ulica świętego ducha i inne historie" P. Huelle i "Polak sprzeda zmysły" K. Oprzędka. Spotkanie jest planowane na 10 sierpnia.


  DKK (dla Młodzieży) w I półroczu 2017 r.

  18 maja 2017 r. (czwartek)


  17 czerwca odbyło się ostatnie w roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Tym razem rozmawialiśmy o pierwszym tomie cyklu „Gone” Michaela Granta. To fantastyczna seria, w której dzieci i młodzież do 15. roku życia z małego amerykańskiego miasteczka zostaje nagle pozostawieni sami sobie – wszyscy starsi nagle zniknęli, a całą okolicę odgrodziła od świata nieprzekraczalna bariera. Młodzi ludzie muszą zmierzyć się z odpowiedzialnością za funkcjonowanie całej społeczności – opieką nad najmłodszymi i chorymi, zapewnianiem każdemu pożywienia i bezpieczeństwa. Niektórzy starają się sprostać nowym zadaniom, inni widzą w braku dorosłych okazję do bezkarnego terroryzowania słabszych. A okazuje się, że to tylko początek ich problemów. Zachęcamy do sięgnięcia po tę serię.

  Poprzednie spotkania DKK dla młodzieży w tym roku dotyczyły książek: „Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman, „Mroczne umysły” Alexandry Bracken oraz „Oskar i pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta.

  Podczas wakacji członkowie DKK mają zamiar się spotykać i rozmawiać o swoich letnich lekturach. Zgłoś się w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży i dołącz do nas!


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  18 maja 2017 r. (czwartek)


  Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - 18 maja 2017 odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie DKK dla dorosłych. Spotkanie odbyło się w Filii nr 2, w nieco mniejszym składzie osobowym zapewne z powodu ślicznej pogody.

  Rozmawialiśmy o dwóch książkach – Sany Krasikova - "Jeszcze rok" i Suki Kim – "Pozdrowienia z Korei". Pierwsza z nich to opowiadania o świecie emigrantów, którzy pełni wiary w lepszą przyszłość przybywają do Stanów Zjednoczonych. Niestety, tylko nielicznym powodzi się dobrze, cała reszta po prostu walczy o przetrwanie. Druga z omawianych przez nas książek – "Pozdrowienia Z Korei" to opis najbardziej przerażającego reżimu Świata widziany oczami nauczycielki z zewnątrz, która uczyła dzieci północnokoreańskich elit w Pjongjangu. Historia ponura, ale prawdziwa.

  Na następne nasze spotkanie, które odbędzie się w połowie czerwca czytamy Marcina Kąckiego – "Białystok" i Barbary Ewing – "Magnetyzerka".

  Dyskusyjny Klub Książki

  Dyskusyjny Klub Książki


  Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

  6 maja 2017 r. (sobota), godz. 13:00


  6 maja w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy panią Barbarę Kosmowską, znaną i nagradzaną autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie autorskie było częścią projektu Dyskusyjne Kluby Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a dofinansowano je ze środków Instytutu Książki.

  W wydarzeniu uczestniczyli członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży oraz inni zainteresowani twórczością pisarki. Pani Kosmowska wyczerpująco odpowiadała na pytania przybyłych gości. Opowiadała o początkach swojej czytelniczej przygody, ulubionych autorach, o tym, dlaczego pisze dla młodzieży i co uważa za najważniejsze w literaturze młodzieżowej. Udzieliła też kilku cennych rad początkującym pisarzom. Bardzo dziękujemy za udane spotkanie!

  Barbara Kosmowska w MBP

  Barbara Kosmowska w MBP

  Barbara Kosmowska w MBP

  Barbara Kosmowska w MBP


  Spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

  20 kwietnia 2017 r. (czwartek), godz. 17:00


  27 kwietnia 2017 o godz. 17 gościliśmy w Czytelni Popularnonaukowej MBP znanego powieściopisarza, eseistę, historyka i krytyka literatury, grafika, profesora STEFANA CHWINA.

  Profesor jako prozaik zadebiutował, wydanymi pod pseudonimem Max Lars powieściami "Ludzie-skorpiony" i "Człowiek-litera". Sławę przyniosła mu powieść "Hanemann" (1995), której bohaterem jest Mieszkaniec Wolnego Miasta Gdańska, Niemiec, próbujący odnaleźć się w nowej (polskiej) rzeczywistości. Stefan Chwin jest autorem również wielu innych uznanych powieści i opowiadań – m.in. "Krótka historia pewnego żartu", "Esther", "Złoty pelikan", "Żona prezydenta", "Dolina Radości", "Panna Ferbelin", "Kartki z dziennika", "Dziennik dla dorosłych" i najnowszej powieści – "Srebrzysko", publikuje we wielu czasopismach polskich i zagranicznych. W spotkaniu z profesorem Stefanem Chwinem wzięło udział wielu miłośników jego książek, którzy pytali o zagadnienia związane z twórczością, o poglądy pisarza na wiele spraw, o warsztat pisarski.

  Spotkanie prowadziła Jadwiga Peplińska. Wieczór autorski odbył się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

  Stefan Chwin w MBP

  Stefan Chwin w MBP

  Stefan Chwin w MBP

  Stefan Chwin w MBP


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  20 kwietnia 2016 r. (czwartek)


  20 kwietnia 2017 o godz. 16 spotkaliśmy się w czytelni Filii nr 2 (MBP (ul. Reymonta 1), aby porozmawiać o przeczytanych książkach: "Święto Kozła" Marii Vargas Llosy, "Córce grabarza" Joyca Carola Oatesa oraz "Ziele diabelskiej góry" Katarzyny Enerlich.

  "Święto Kozła" to książka o czasach brutalnych rządów dyktatora Rafaela Leonidasa Trjillo w Republice Dominikańskiej. Akcja powieści rozgrywa się w czasie ostatnich tygodni jego władzy, stosowanej przez niego okrutnej polityce terroru i zastraszania oraz opowiada o drodze zamachowców, jaką przeszli od uwielbienia swojego władcy do momentu planowanego zamachu.

  "Córka grabarza" J.C. Oatesa to studium przemian, jakie przechodzi rodzina emigrantów ekonomicznych z Niemiec, historia ich córki, już urodzonej w Ameryce.

  Na następne nasze spotkanie, które odbędzie się 18 maja o godz. 16 (w Filii nr 2 MBP – ul. Reymonta 1) czytamy dwie książki – Suki Kim – "Pozdrowienia z Korei" oraz Sany Krasikova – "Jeszcze rok".

  Spotykamy się również 27 kwietnia 2017 o godz. 17 w Czytelni Popularnonaukowej na spotkaniu ze Stefanem Chwinem


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  16 marca 2016 r. (czwartek)


  16 marca 2017 zebraliśmy się w czytelni Filii nr 2, aby podyskutować o przeczytanych książkach, wybór mieliśmy szeroki, bo dowolny.

  I tak – czytaliśmy "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" M.V. Llosy – historia miłości i toksycznej, i inspirującej, nadającej w życiu sens, a jednocześnie beznadziejnej; "Katedra w Barcelonie" I. Falconesa - to powieść napisana z dużym rozmachem, historyczna, przedstawiająca panoramę średniowiecza, akcja dzieje się głównie w Katalonii; czytamy o wielkich namiętnościach, które towarzyszą ludzkości od zawsze: intrygach, zemście, tragicznej miłości, zdradzie...

  Czytaliśmy też wiele innych książek – "Opowiadania" A. Munro, "Przeżyć z wilkami" M. Defonsesa – historię siedmioletniej dziewczynki, pozostawionej samej sobie, która wędruje przez Europę wojenną, przez jakiś czas znajduje schronienie wśród wilków. To tylko kilka przykładów, przeczytanych przez klubowiczów książek, a następne nasze spotkanie zostało zaplanowane na 20 kwietnia na godz. 16.

  Zapraszamy też klubowiczów, sympatyków i wszystkich pozostałych Czytelników (i nie tylko) na spotkanie ze STEFANEM CHWINEM, trójmiejskim pisarzem, krytykiem, historykiem literatury , grafikiem, które odbędzie się 27 KWIETNIA O GODZ. 17 W CZYTELNI POPULARNONAUKOWEJ w siedzibie MBP przy ul. Paderewskiego 1. ZAPRASZAMY


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  16 lutego 2016 r. (czwartek)


  16 lutego 2017 (tradycyjnie w czwartek) odbyło się kolejne nasze spotkanie, tym razem w czytelni Filii nr 2.

  Rozmawialiśmy o książce Przemka Guldy "Chłopcy i dziewczęta w Polsce". Autor jest trójmiejskim dziennikarzem, publicystą współczesnego pokolenia. Książka jest zbiorem opowiadań o współczesnych młodych Polakach, i nam się nie podobała. Opowiadania są zdaniem klubowiczów męczące, pseudoterapeutyczne, banalne, zbyt oczywiste. Książka niczym nie zaskakuje, a tym bardziej nie zachwyca.

  Następne spotkanie klubu DKK odbędzie się 16 marca i czytamy różne książki, wybór lektury dowolny. ZAPRASZAMY


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  18 stycznia 2016 r. (czwartek)


  18 stycznia 2017 r. odbyło się cykliczne spotkanie Klubu DKK dla dorosłych, działającego przy Filii nr 2 MBP. Nasze spotkanie składało się z dwóch części – najpierw złożyliśmy wizytę w Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Więź”, gdzie podjęto nas kawą, herbatą oraz wzięliśmy udział w spotkaniu z psychologiem; druga część naszego spotkania odbyła się w równie przyjemnych warunkach i dyskusję o przeczytanych książkach "Historia wewnętrzna" Giulii Enders i "Tysiąc wspaniałych serc” Khaleda Hosseiniego oraz „Mała matura” Janusza Majewskiego kontynuowaliśmy w Klubokawiarni Szafa.

  Książka „Historia wewnętrzna” to fascynująca podróż przez nasze jelita, od prawidłowej pracy których zależy nasze dobre samopoczucie, nadwaga lub niedowaga, różne inne choroby, alergie, odporność, astma, depresja...

  Druga z omawianych książek to historia dwóch mieszkanek Afganistanu. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

  Mała matura J. Majewskiego to wspaniałe wspomnienia z wielokulturowego Lwowa, książka zachwyca opisem zapomnianych miejsc, ludzi, budynków, przedmiotów.

  Następne spotkanie Klubu DKK odbędzie się 16 lutego o godz. 16 w siedzibie biblioteki w Osiedlowycm Domu Kultury, a czytamy książkę „Chłopcy i dziewczęta w Polsce” Przemka Guldy


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  15 grudnia 2016 r. (czwartek)


  15 grudnia w Czytelni Filii nr 2 odbyło się świąteczne spotkanie Klubu DKK dla dorosłych. Rozmawialiśmy o przeczytanych ostatnio książkach – "W krainie czarów" Sylwii Chutnik i "Sieroce pociągi" Christiny Baker Kline.

  Sylwia Chutnik to znana polska pisarka, laureatka paszportu „Polityki”, dwukrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nike, feministka i znana działaczka społeczna. Książka „W krainie czarów” jest zbiorem 11 opowiadań o śmierci, samotności, są też wspomnienia z czasów wojny.

  Natomiast „Sieroce pociągi” to historia przyjaźni nastoletniej Molly, która trafia za karę (za kradzież książki z biblioteki) do domu dziewięćdziesięcioletniej Vivian, z poleceniem pomocy w uporządkowaniu strychu starszej pani. Na początku dwudziestego wieku tysiące sierot wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na Środkowy Zachód, gdzie mieszkańcy mogli wybrać sobie sierotę, pozornie do adopcji, ale faktycznie jako bezpłatną pomoc w domu, zakładzie, farmie. Wizyty Molly i porządkowanie licznych, od lat nie sprzątanych kufrów przywołują tragiczne wspomnienia, gdyż Vivian, była jedną z tych wywiezionych sierot. Panie znajdują też wspólny język, bo zarówno Molly jak i Vivian spędziły dzieciństwo i młodość tułając się po różnych rodzinach zastępczych.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się 19 stycznia, a czytamy "Historię wewnętrzną" Giulii Enders, "Tysiąc wspaniałych serc" Khaleda Hosseiniego i "Małą maturę" Janusza Majewskiego. Wybieramy się też z wizytą do pewnego stowarzyszenia. Zapraszamy osoby które lubią czytać

  Spotkanie DKK


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  23 listopada 2016 r. (czwartek)


  W czwartek 23 listopada spotkaliśmy się po raz kolejny, w czytelni Filii nr 2, tradycyjnie o godz. 16. Rozmawialiśmy o dwóch przeczytanych książkach – Ewy Ostrowskiej – "Abonent czasowo niedostępny" oraz Marii Czapskiej – "Europa w rodzinie. Czas odmieniony".

  Pierwsza z nich opisuje traumatyczne przeżycia z dzieciństwa Marty, molestowanie, matkę – gotową poświęcić wszystko i wszystkich, żeby zatrzymać przy sobie męża drania. Nadzieją na ułożenie sobie normalnego życia ma być Michał, człowiek żonaty, starszy, ale on również zawodzi. Matka, porzucona i wykorzystana przez męża, wpada w ciężką depresję, wymaga opieki, Marta musi znaleźć w sobie siłę, żeby podołać wyzwaniom.

  Druga książka – "Europa w rodzinie. Czas odmieniony" jest takim trochę kronikarskim zapisem losów rodziny Czapskich na tle burzliwej historii Europy. Czytamy o kolejach losu tej rodziny i i kilku innych środkowoeuropejskich rodów arystokratycznych, o majątku Przyłuki pod Mińskiem, o mieszkańcach Kresów.

  Następne spotkanie naszego Klubu DKK odbędzie się 15 grudnia, o godz. 16, będzie to nasze świąteczne spotkanie, ze względu na ciasnotę w czytelni na ul. Reymonta przeniesiemy się w inne miejsce. A czytamy teraz "Sieroce pociągi" Ch. Baker Kline i "W krainie czarów" S. Chutnik. Zapraszamy osoby zainteresowane


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  13 października 2016 r. (czwartek)


  13 października 2016 (czwartek) odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. W Filii nr 2 odbywa się Kontrolny Spis Książek, więc spotkanie odbyło się w przytulnych wnętrzach kawiarni Szafa. Rozmawialiśmy o Ayaan Hirsi Ali, autorce książki „Niewierna”, która urodziła się i wychowała w surowej muzułmańskiej rodzinie, przeżyła wojnę domową, zabieg obrzezania, brutalne bicie i była kiedyś gorliwą wyznawczynią islamu. Uciekła z rodzinnej Somalii, walczy o prawa muzułmańskich kobiet, jest osobą związaną z polityką, podziwianą, ale też otrzymuje liczne pogróżki od osób próbujących ją zastraszyć i uciszyć.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 listopada, o godz. 16 w siedzibie Filii nr 2 (ul.Reymonta 1), a czytamy dwa tytuły – Abonent czasowo niedostępny E. Ostrowskiej i Europa w rodzinie. Czas odmieniony M. Czapskiej. Zapraszamy osoby zainteresowane na spotkania


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  15 września 2016 r. (czwartek)


  15 września 2016 r. odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, działającego w Filii nr 2. Spotkaliśmy się w czytelni Filii. Na to spotkanie wszyscy przeczytaliśmy książkę Gaji Grzegorzewskiej – Betonowy pałac, książkę opisującą ponure miejsca Krakowa i najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki. W tym mieście (jak i każdym innym), nie wiadomo kto jest zwykłym przechodniem, a kto niebez- piecznym bandytą. Jest to proza mocna, można nawet powiedzieć męska, nie wszystkim klubowiczkom odpowiadała. Tak to jest, jest świat, o którym wolimy nie wiedzieć, a życie w tym świecie nie jest zabawą, jest walką o przetrwanie.

  Na następne nasze spotkanie, które odbędzie się 13 października czytamy Niewierną Ayaan Hirsi Ali. Zapraszam wszystkie osoby lubiące czytać, zwłaszcza literaturę współczesną


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  11 sierpnia 2016 r. (czwartek)


  W czwartek – 11 sierpnia odbyło się kolejne cykliczne spotkanie klubu DKK dla dorosłych, działającego przy Filii nr 2 MBP (ul. Reymonta 1).

  Nastrój był wakacyjny, część osób wyjechała z miasta, tak, że było nas troszkę mniej niż zwykle, rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanej książce – Kazimierza Orłosia – Historia leśnych kochanków i inne opowiadania. Jest to proza realistyczna, opowiadania i piękne i liryczne i okrutne. Opowiadania nie podobały się członkom naszego Klubu, niestety, wydarzenia opisane nie napawają optymizmem, są zbyt dosłowne, a przecież – jak stwierdziła jedna z pań- i na wsi i w mieście jest tyle wspaniałych, dobrych ludzi i tyle ciekawych wydarzeń, to po co opisywać akurat to co najgorsze.

  Na następne nasze spotkanie – planowane na 15 września o godz. 16, czytamy książkę Gaji Grzegorzewskiej” Betonowy pałac” Serdecznie zapraszamy Klubowiczów i sympatyków na nasze spotkania.


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  14 lipca 2016 r. (czwartek)


  W czwartek 14 lipca odbyło się kolejne cykliczne spotkanie Klubu DKK dla dorosłych. Jest lato, więc zaplanowaliśmy spotkanie wyjazdowe - w Grodzisku Owidz, jako że w plenerze również można rozmawiać o książkach. Niestety, aura pokrzyżowała nam plany i spotkaliśmy się w Sali SCK, obejrzeliśmy wystawę malarstwa Jeana Claude`a Lechavalliera. Przede wszystkim rozmawialiśmy o przeczytanych książkach - V. Andrews – "Kwiaty na poddaszu", K. Leżeńskiej - "Kamień w sercu", G. Plebanek – "Pudełko ze szpilkami", L. See – "Miłość peonii".

  Następne nasze spotkanie odbędzie się za miesiąc, a czytamy książkę – Kazimierza Orłosia – "Historia leśnych kochanków i inne opowiadania".


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  4 lipca 2016 r. (poniedziałek)


  4 lipca Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się, by w wakacyjnej atmosferze porozmawiać o ciekawych książkach. Kontynuowaliśmy dyskusję o "Starterze" Lissy Price, przedstawiającym intrygującą wizję przeszłości, w której pozostali sami starsi ludzie i nastolatkowie, często pozbawieni opieki dorosłych i z desperacji wpadający w szpony niebezpiecznej korporacji. Drugą omawianą książką był "Chłopiec, którego nikt nie kochał" Casey Watson, przejmujące wspomnienia matki zastępczej podejmującej się opieki nad skrzywdzonymi dziećmi i jej relacji z pierwszym podopiecznym, maltretowanym fizycznie i psychicznie Justinem.

  Spotkanie DKK


  Spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki


  W maju i czerwcu Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotykał się kilkukrotnie. Uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z panią Anną Onichimowską i rozmawialiśmy o jej książkach. Poza tym tematu do dyskusji dostarczyły nam młodzieżowe dystopie - "Dawca" Lois Lowry i "Starter" Lissy Price.

  Był to dla nas szczególnie pracowity okres, ponieważ na Noc Bibliotek przygotowaliśmy brawurową adaptację "Szewczyka Dratewki" Janiny Porazińskiej - zdjęcia z przedstawienia można znaleźć na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej na Facebooku.

  Następne spotkanie odbędzie się 4 lipca (poniedziałek) o godz. 14:00 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (ul. Paderewskiego 1, pierwsze piętro). Rozmawiamy o książce "Chłopiec, którego nikt nie kochał" Casey Watson i kontynuujemy dyskusję o "Starterze" Lissy Price. Zapraszamy wszystkich nastoletnich czytelników chętnych do wymiany opinii o książkach i spędzenia czasu wśród zaczytanych rówieśników!


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  9 czerwca 2016 r. (czwartek)


  W czwartek 9 czerwca odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, działającego przy Filii nr 2 MBP. Dyskutowaliśmy o trzech przeczytanych ostatnio książkach: "Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem", "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Swietłany Aleksijewicz" oraz "Żelazna orchidea Marka Jankowskiego."

  Każda książka nieco inna, "Żelazna orchidea" - szczęśliwe dzieciństwo w Gdańsku, potem groza wojny, rzeczy, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednjk się zdarzyły, Starogard – szpital przy ul. Skarszewskiej, historia tak odległa, a jednocześnie bliska; "Czasy second handu "– Homo sovieticus, gatunek człowieka, którego nie sposób pomylić z nikim innym, rzeczywistość po upadku imperium, rozczarowanie, frustracje i zderzenie z twardym kapitalizmem; no i trochę lżejsza lektura – "Każdy szczyt ma swój Czubaszek", książka pełna wspomnień, anegdot, na scenie pojawiają się znane osobistości polskiego teatru, kabaretu; no i te dowcipne ilustracje Wojciecha Karolaka.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się 14 lipca ok. godz. 15 w Filii nr 2 (ul. Reymonta 1). Czytamy, co kto lubi, byle była to proza współczesna, potem wymienimy się wrażeniami (i książkami).

  Spotkanie DKK


  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  12 maja 2016 r. (czwartek)


  12 maja w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miało miejsce spotkanie z panią Anną Onichimowską, autorką wielu książek - głównie dla dzieci i młodzieży, prozaikiem, poetką, dramatopisarką, scenarzystką. Spotkanie autorskie było częścią projektu Dyskusyjne Kluby Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a dofinansowano je ze środków Instytutu Książki.

  W wydarzeniu uczestniczyli członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży oraz inni zainteresowani twórczością pisarki. Pani Onichimowska zajmująco opowiadała o swoich książkach i pracy nad nimi, po czym chętnie odpowiadała na liczne pytania czytelników. W sympatycznej atmosferze rozmawiano np. o pamiętnych scenach z książek autorki, twórczości ulubionych pisarzy, wpływie stylu i sposobu narracji na odbiór utworu, planach na przyszłość. Bardzo dziękujemy za udane spotkanie!

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską

  Spotkanie z panią Anną Onichimowską


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  16 i 30 kwietnia 2016 r.


  16 i 30 kwietnia odbyły się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Miło było powitać w naszym gronie dwie nowe koleżanki. Rozmawialiśmy o znanej książce Carlosa Ruiza Zafóna "Cień wiatru", przesyconej atmosferą powojennej Barcelony, tajemnicami i pełną ciekawych postaci. Drugie spotkanie poświęciliśmy książkom Anny Onichimowskiej - największą popularnością wśród klubowiczów cieszyły się "Koniec gry" i "Hera moja miłość". Nasza dyskusja była wstępem do spotkania z Autorką, które odbędzie się 12 maja o godz. 15:00 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (ul. Paderewskiego 1, I piętro). Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich fanów twórczości pani Onichimowskiej.


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  1 kwietnia 2016 r.


  1 kwietnia Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się, by porozmawiać o głośnej powieści Markusa Zusaka "Złodziejka książek". W rzadko spotykany sposób ukazuje ona problematykę II wojny światowej, przyjmując perspektywę spersonifikowanej Śmierci opowiadającej o ludziach, których życie odebrała.

  Następną książką omawianą przez członków DKK będzie "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia się do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży!

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  15 marca 2016 r. (wtorek)


  15 marca 2016 (wtorek) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działającego przy Filii nr 2 MBP. Rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanej książce - Bogusława Deptuły - Literatura od kuchni. Jest to zbiór ciekawych tekstów na temat związku słowa pisanego autorstwa znanych pisarzy i poetów, polskich i obcych - z jedzeniem, zarazem książka kucharska.

  Na drugą część naszego spotkania udaliśmy się do Galerii Autorskiej 24 B Zofii Sumczyńskiej, gdzie podziwialiśmy warsztat twórczy artystki i wystawione w Galerii obrazy i inne dzieła, również książki "Miecio Śmiecio" i "Jadzia".

  Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się w czwartek 14 kwietnia o godz. 16 w, a czytamy książkę Markety Pilatovej- Żółte oczy prowadzą do domu

  Spotkanie DKK

  Spotkanie DKK


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  4 marca 2016 r.


  4 marca Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się ponownie, aby porozmawiać o powieści Richelle Mead "Akademia wampirów". Serdecznie zapraszamy nastoletnich czytelników do wzięcia udziału w naszych spotkaniach. Następne odbędzie się już 18 marca o godz. 15:00 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (ul. Paderewskiego 1, I piętro), a tematu do dyskusji dostarczy nam książka Bekki Fitzpatrick "Szeptem".

  Spotkanie z panem Andrzejem Stasiukiem

  4 marca 2016 r. (piątek), godz. 16:00


  W piątek, 4 marca, od godziny 16-tej gościliśmy w Czytelni Popularnonaukowej pana Andrzej Stasiuka, jednego z najbardziej znanych i najchętniej czytanych autorów w Polsce. Spotkanie, na którym pojawiło się wielu gości prowadziła pani Jadwiga Peplińska, kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Reymonta. Oczywiście zgromadzeni goście również zadawali pytania.

  Spotkanie z panem Andrzejem Stasiukiem

  Spotkanie z panem Andrzejem Stasiukiem

  Spotkanie z panem Andrzejem Stasiukiem


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  12 lutego 2016 r.


  12 lutego Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się w wyjątkowo licznym składzie, by porozmawiać o powieści "Rywalki" Kiery Cass. To połączenie dystopii i romansu spotkało się z dużym zainteresowaniem i dostarczyło wiele tematów do dyskusji o zachowaniu bohaterów, ulubionych momentach i postaciach itp.

  Następne spotkanie odbędzie się 4 marca o godz. 15:00 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (ul. Paderewskiego 1, I piętro). Tym razem czytamy "Akademię wampirów" Richelle Mead. Serdecznie zapraszamy!

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  29 stycznia 2015 r. (piątek)


  29 stycznia Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się, by porozmawiać o powieści "Wystarczy, że jesteś" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Losy pesymistycznie nastawionej do życia maturzystki Weroniki, marzącej o wielkiej miłości jak z książek, dostarczyły tematów do omówienia głównie z powodu dyskusyjnej postawy i wyborów bohaterki.

  Następne spotkanie przewidziano na 12 lutego. Zapraszamy jak zwykle do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży na godz. 15:00. Będziemy rozmawiać o "Rywalkach" Kiery Cass.

  Wystarczy, że jesteś Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  28 stycznia 2015 r.


  W czwartek – 28 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Spotkaliśmy się przy kawie i herbacie w czytelni Filii nr 2 (przy ul. Reymonta 1), rozmawialiśmy o książce Jerzego Besali – Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej. Wszyscy klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że to były okrutne czasy, uprowadzenia kobiet, krwawe pojedynki, wieloletnie procesy sądowe. Za tym wszystkim nie zawsze kryły się uczucia, a raczej pazerność na majątki, zraniona duma szlachecka, dosyć, że nie cofano się przed niczym. Pojawia się też w książce wątek związany z królowymi i żonami magnatów w ówczesnej Rzeczypospolitej.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się 18 lutego, jak zwykle o godzine 16, wstępnie umówiliśmy się na czytelnie Filii nr 2, ale niewykluczone, że spotkamy się w jakimś innym, uroczym miejscu. Tym bardziej, że jest nas coraz więcej i ledwo mieścimy w niewielkiej czytelni Filii. Aktualnie czytamy książkę Dojczland Andrzeja Stasiuka.

  Jerzy Besala - Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej


  Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  15 stycznia 2015 r. (piątek)

  15 stycznia w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży poświęcone książce Kathrin Schrocke „Freak City”. Historia uczucia nastoletniego Miki i niesłyszącej Lei może dostarczyć wielu tematów do przemyśleń o młodzieńczych związkach oraz problemach osób niepełnosprawnych, które nie pojawiają się wystarczająco często w literaturze.

  Kolejne spotkanie DKK dla Młodzieży planowane jest na 29 stycznia – będziemy rozmawiać o książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Wystarczy, że jesteś”. Zapraszamy!

  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży


  Spotkanie Klubu DKK dla dorosłych

  7 stycznia 2016 r.


  W czwartek – 7 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Klubu DKK dla dorosłych, działającego w Filii nr 2 MBP. Omawialiśmy dwie przeczytane ostatnio książki – ks. Adama Bonieckiego – "Lepiej palić fajkę niż czarownice" i Macieja Zaremby – "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji".

  Pierwsza – zawiera krótkie artykuły i zdjęcia ks. Bonieckiego, drukowane na łamach Tygodnika Powszechnego, którego ksiądz był redaktorem naczelnym w latach 1999-2011. Są to przemyślenia autora o różnej tematyce – życie w kościele, jak i życie w ogóle, rozważania i o alkoholizmie, i o satanizmie, polskich biskupach, jak i o antyklerykałach. Maciej Zaremba – autor drugiej książki, pisze o absurdach życia w Szwecji, o niesprawiedliwych poczynaniach lokalnych władz, o absencji chorobowej pracowników sektora publicznego (czyżby depresja sezonowa?), o mentalności Szwedów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności.

  A teraz czytamy Jerzego Besali – Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej. Następne nasze spotkanie będzie 28 stycznia o godz. 16.00 w Filii nr 2 (ul. Reymonta 1). Zapraszamy!

  Spotkanie Klubu DKK dla dorosłych


  Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  11 oraz 30 grudnia 2015 r. (piątki)

  W grudniu odbyły się dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Wielu tematów do przemyśleń dostarczyła powieść "Gwiazd naszych wina" Johna Greena opowiadająca historię miłości nastolatków zmagających się z chorobą nowotworową. Następną omawianą książką był "Złodziej pioruna" Ricka Riordana, pierwszy tom cyklu "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", fantastyczno-przygodowej i zabawnej serii twórczo wykorzystującej świat greckich mitów. Wszystkich chcących dołączyć do naszej grupy zapraszamy do zgłaszenia się do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (I piętro).

  Kolejne spotkanie odbędzie się 15 stycznia (piątek) o godz. 15:00 i poświęcone będzie książce "Freak City" Kathrin Schrocke. O ewentualnej zmianie terminu członków klubu poinformujemy telefonicznie.

  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  10 grudnia 2015 r. (czwartek)

  W czwartek 10 grudnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Spotkaliśmy się w czytelni Filii nr 2 MBP przy ul. Reymonta 1. Nasze spotkanie, ze względu na termin miało charakter świąteczny. Porozmawialiśmy sobie o przeczytanych książkach, i o życiu w ogóle. Nasi klubowicze to osoby ze sporym doświadczeniem życiowym.

  Omawialiśmy ostatnio przeczytaną książkę – K. Enerlich – Prowincja pełna smaków. Twórczość Katarzyny Enerlich prowadzi drogami polskiej prowincji, wprowadza ciepły,pogodny nastrój, a w tej pozycji dodatkowo znajdziemy feerię barw, smaków, zapachów, wiejskich prostych potraw(i przepisy na nie).

  A teraz czytamy następne pozycje – A. Bonieckiego – Lepiej palić fajkę, niż czarownice... i M. Zaremby – Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji. Następne nasze spotkanie odbędzie się 7 stycznia (czwartek) o godz. 16, na Reymonta 1 (Filia nr 2)

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2 MBP


  Inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

  27 listopada 2015 r.


  27 listopada odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży przy Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Rozmawialiśmy o ulubionych książkach. Następne spotkanie odbędzie się 11 grudnia (piątek) o godz. 15:00. Będziemy dyskutować o książce "Gwiazd naszych wina" Johna Greena. Zapraszamy zaczytaną młodzież do zapisania się do naszego klubu!

  Inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  26 listopada 2015 r.


  26 listopada (czwartek) odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Spotkaliśmy się, nie jak zwykle W Filii nr 2 na ul. Reymonta, ale w kawiarni artystycznej Szafa, na ul. Kilińskiego, miejscu bardzo klimatycznym. Rozmawialiśmy o przeczytanych ostatnio książkach – „Dzień przed końcem świata” A. Jurewicza, „Senność” i „Spiski” W. Kuczoka, „Kolacja z Anną Kareniną” G. Goldreich i innych.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godz. 16 w Filii nr 2 znajdującej się w budynku ODK przy ul. Reymonta 1. Czytamy „Prowincję pełną smaków” K. Enerlich. W przyszłym roku nasza grupa wybiera się na kilka dni do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Zwłaszcza, że w 2016 roku Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO.

  Klubokawiarnia Szafa
  fot. Klubokawiarnia Szafa na Facebooku


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  12 listopada 2015 r.


  12 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy Filii nr 2 MBP. Rozmawialiśmy o przeczytanych książkach – „Lotem gęsi” Mariusza Wilka, „Dom Sophii” Michaela O'Briena i „Niemra” Arkadiusza Pacholskiego. Do naszego klubu czytelniczego dołączyły nowe osoby, tak, że jest nas coraz więcej. Zapraszamy kolejnych chętnych, lubiących czytać, nie trzeba być specjalistą, ani literaturoznawcą, wystarczą dobre chęci.

  Zapisywać można się w Filii nr 2, telefonicznie, osobiście, a można też po prostu przyjść. Nasze kolejne spotkanie 26 listopada o godz. 15. Tym razem spotykamy się przy dobrej kawie, w klimatycznym miejscu, a gdzie? To niespodzianka. Zapraszamy

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  22 października 2015 r. (czwartek)


  22 października (czwartek) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy Filii nr 2. Spotkaliśmy się w kawiarni „Anka”, przy pysznej kawie, herbacie i co kto sobie zamówił, rozmawialiśmy o ostatnio przeczytanych książkach, zapoznaliśmy się też z ofertą literacką kawiarni (okazuje się, że książki można wypożyczyć do domu).

  A jako klub czytamy teraz „Lotem gęsi” Mariusza Wilka i (dla chętnych) „Dom Sophii” Michaela O`Briena oraz „Niemra” Arkadiusza Pacholskiego. Następne nasze spotkanie odbędzie się 12 listopada, jak zwykle o godz. 16, w Filii nr 2 MBP (ul. Reymonta 1). Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, nie tylko klubowiczów.

  Dyskusyjny Klub Książki

  Dyskusyjny Klub Książki


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  18 czerwca 2015 r.

  W czwartek - 18 czerwca, w Filii nr 2 MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem rozmawialiśmy o ""Gottlandzie"" Mariusza Szczygła. Jest to wybór ciekawych reportaży z Czech, okresu przed i powojennego. Z książki wyłania się mało ciekawy obraz tego kraju, ale cóż, takie to były czasy, u nas też działo się nie lepiej.

  DKK - Gottland 18.06.2015 r.DKK - Gottland 18.06.2015 r.

  Dla poprawy nastroju, bądź co bądź, już teraz wakacyjno-urlopowego teraz czytamy "Historię filozofii po góralsku" księdza Józefa Tischnera.

  Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« - to jest pedziane po grecku, znacy telo co "mędrol"...


  Spotkanie autorskie z panem Jackiem Dehnelem

  10 czerwca 2015 r.

  Jacek Dehnel w MBP - 10 czerwca 2015 r.

  W środę, 10 czerwca 2015 r. gościliśmy w Czytelni Popularnonaukowej MBP pana Jacka Dehnela. Spotkanie odbywało się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

  Jacek Dehnel jest pisarzem, poetą, tłumaczem i malarzem, laureatem licznych konkursów literackich. Jego książki były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Literackiej Nike (Balzakiana, Ekran kontrolny oraz Saturn). Prowadził w TVP 1 program kulturalny ŁOSssKOT, jest członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta, felietonistą Wirtualnej Polski (dział: Książki), tygodnika Polityka (dział Kawiarnia literacka) oraz administratorem portalu poetyckiego szuflada.pl

  Spotkanie odbywało się przy udziale licznie zgromadzonej publiczności, autor czytał fragmenty swojej niedawno wydanej książki "Matka Makryna", fragmenty poezji (na prośbę słuchaczy), odpowiadał na pytania. Spotkanie było bardzo udane, autor "Lali", "Saturna", "Kolekcji", "Balzakiany" i wielu innych książek okazał się osobą łatwo nawiązującą kontakt ze słuchaczami, pojawiały się też akcenty humorystyczne (pytanie o stylizację ubioru pisarza).

  Spotkanie autorskie z panem Jackiem DehnelemSpotkanie autorskie z panem Jackiem Dehnelem
  Spotkanie odbywało się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego

  14 maj 2015 r. (czwartek)


  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego - Amelie Nothomb

  W czwartek 14 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych, działającego w Filii nr 2 MBP. Była bardzo miła atmosfera, jak zawsze - tym razem rozmawialiśmy o książce Amelie Nothomb - "Kwas siarkowy" i "Urodziłam się dziewczynką".

  W "Kwasie siarkowym" poznajemy świat uczestników telewizyjnego reality show o wymownym tytule - Witajcie za drutami. Jak łatwo się domyślić, nie jest to łatwa lektura, przypadkowi ludzie zostają zamknięci w miejscu przypominającym obóz, jest kapo, więźniowie mają numery, głód, nadludzka praca i wszechobecny strach. Druga z książek - "Urodziłam się dziewczynką" - jest zbiorem opowieści, często dramatycznych, o losie dyskryminowanych dziewczynek.

  Następne nasze spotkanie odbędzie się 18 czerwca, o godz. 16 i będziemy rozmawiać o książce M. Szczygła - Gottland. Wszystkich chętnych zapraszamy nie tylko na nasze spotkania, ale też na spotkanie z pisarzem JACKIEM DEHNELEM, które odbędzie się 10 czerwca o godz. 16.30 w Czytelni Popularnonaukowej Biblioteki Głównej (ul. Paderewskiego 1)


  Powrót na górę