Miejska Biblioteka Publiczna im. ks.Bernarda Sychty

Roman Landowski

Roman Landowski
(1937 - 2007) 

 

Benefis

Wydane publikacje

 

         Roman LANDOWSKI urodził się w 1937 roku, w Świeciu nad Wisłą, zmarł w 2007 roku. Od 1950 roku mieszkał w Tczewie, gdzie po maturze zaocznie uzupełnił studia zawodowe w zakresie kultury i oświaty dorosłych oraz bibliotekarstwa. Był ekonomistą, księgarzem, bibliotekarzem, edytorem, pracownikiem upowszechniania kultury, reżyserem zespołów teatralnych. Jednak przede wszystkim to pisarz i publicysta.

 

         Był członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i Klubu Literackiego "Poeticon". Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Sugestia" i Kociewskiego Kantoru Edytorskiego. W latach 1964-1975 prowadził założony przez siebie tczewski teatr poezji i publicystyki - Scena Literacka "Propozycje". Utwory zamieszcza w czasopismach społeczno-kulturalnych, ogłasza je również na antenie radiowej. W przeszłości związany z tczewskim pismem społecznym "Uwaga" i gdańskim kwartalnikiem "Pomorze". Obecnie kieruje redakcją "Kociewskiego Magazynu Regionalnego" i jest redaktorem w Wydawnictwie Diecezjalnym w Pelplinie. Zajmuje się również publicystyką i drobną twórczością poetycką (fraszki, teksty piosenek). Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

 

        

    W 1958 roku debiutował utworami poetyckimi na antenie Gdańskiej Rozgłośni Polskiego Radia i na łamach prasy wojskowej w Bydgoszczy. Zdobył szereg nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach literackich na powieść - głównie jako prozaik. Jest laureatem m.in.:

 • "Zimowe narodziny"
  - II nagroda - (Warszawa 1978 r.)
 • "Powrót do miejsc zapamiętanych"
  - III nagroda - (Poznań 1979 r.)
 • "Ziemia czeka na dłoń"
  - wyróżnienie - Olsztyn - (1980 r.)
 • "Wyrok u Wszystkich Świętych"
  - I nagroda - (Katowice,Warszawa (1984 r.)

 


 

Oto treść artykułu wydrukowanego z okazji niedawnego benefisu Pana Romana LANDOWSKIEGO:   (powyżej - fotografia z przyjęcia)

 

BOGATY DOROBEK REGIONALNEGO TWÓRCY

 

         "Benefis Romana LANDOWSKIEGO z okazji 40-lecia pracy twórczej i 20-lecia debiutu autorskiego połączono z promocją nowej powieści tego autora pt. "Powrót do miejsc pamiętanych".
         Imprezę zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.
         - Roman LANDOWSKI pracował w różnych zawodach - powiedział Kazimierz Thoms, prowadzący benefis. - Był urzędnikiem, bibliotekarzem, założycielem Sceny Literackiej "Propozycje".
         R. LANDOWSKI jest współzałożycielem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Sugestia, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz Kociewskiego Kantora Edytorskiego, w ktorym pełni funkcję redaktora naczelnego "Kociewskiego Magazynu Regionalnego". Od 1984 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jego książkowym debiutem był zbiór wierszy pt. "Pejzaże serdeczne". R. LANDOWSKI jest laureatem kilku literackich nagród krajowych.
         Halina Malak-Kaszubowska i Bożena Pancierzyńska-Piwowarczyk śpiewały podczas uroczystości piosenki, do których słowa napisał R. LANDOWSKI, a muzykę Tadeusz Abt. Zespół Quatro Vocci wykonał fragmenty mszy "Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu" z muzyką Wojciecha i Damiana Galińskich. Jej wykonanie odbyło się kilkanaście lat temu w tczewskiej farze. Wiersze recytował Konstanty Potudin. O twórczości R. LANDOWSKIEGO wypowiadał się m.in. Andrzej Grzyb, starosta powiatu starogardzkiego.
         - To co pisze Roman, chętnie czytam - stwierdził A. Grzyb. - Jest to ważna twórczość dla Pomorza i literatury polskiej.
         Recenzję książki pt, "Powrót do miejsc pamiętanych" przygotował Tadeusz Linkner, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. - Powieść ta stawia odważne sprawy, które tak często były i jeszcze są u nas niecałe znane i wstydliwie przemilczane - powiedział prof. Linker.
         Jest to trzecia powieść Romana LANDOWSKIEGO, a czternasta książka w dotychczasowym dorobku pisarskim tego autora."

autor: (józ)
"DZIENNIK BAŁTYCKI" - R. 1999 (9 listopada), nr 258

 


Wydane publikacje Romana LANDOWSKIEGO


 • trzy tomiki poezji:
  • Pejzaże serdeczne (1978 r.)
  • Wychodzenie z mroku (1990 r.)
  • Muzyka na wierzby i płowiejące niwy (1992 r.)

 • dwa zbiory baśni:
  • Jasna i Dersław (1987 r.) - zbiór baśni i podań kociewskich
  • Łabędzi lot Damroki (1989 r.)

 • dwie powieści:
  • Ziemia czeka na dłoń (1981 r.)
  • Wyrok u Wszystkich Świętych (1985 r.)

 • publikacje różne:
  • Książnica tczewska (1986 r.)
  • Pieśń ujdzie cało (wyd. I - 1978 r., II - 1988 r.)
  • My z drugiej połowy XX wieku (1975 r.)
Okładka zbiorów baśni 'JASNA I DERSŁAW' Okładka zbiorów basni 'Łabędzi śpiew DAMROKI'

 

 

Powrót do spisu

 

 


* Autorstwo tekstów: (józ) DZIENNIK BAŁTYCKI - R. 1999 nr 258, notka biograficzna zaczerpnięta z publikacji: "Tczew - spacery w czasie i przestrzeni - Część I" wydawnictwa Gazety Reklamowej - Tczew.


Informacje oraz niektóre fragmenty tekstu zaczerpnięto z książek i czasopism znajdujących się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wszelkie uwagi oraz zastrzeżenia co do opublikowanych danych osobowych kierować na pocztowy adres Biblioteki lub na internetową skrzynkę pocztową: mbp@mbpstarogard.pl

 

Powrót na górę