Miejska Biblioteka Publiczna im. ks.Bernarda Sychty

Ryszard Rebelka

Ryszard Rebelka
( 1943 - 1995r.)

 

Malarstwo

Wydane publikacje

   

 

 

Urodził się w 1943 roku w Hermanowie koło Starogardu Gd. Był znaną i cenioną postacią w środowisku kulturalnym Starogardu. Wszechstronnie uzdolniony.

 

Ryszard REBELKA jako malarz - rozmiłowany w polskim pejzażu od młodzieńczych lat utrwalał go w obrazach olejnych, akwarelach i szkicach rysunkowych. W bogatej spuściźnie malarskiej uwidacznia się szczególna fascynacja pejzażem z okolic Starogardu. Artysta nie stronił też od innych tematów malarskich, stąd liczne wśród jego obrazów martwe natury.

 

        W Starogardzie znany był przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie muzyki. Zaczynał w latach 60-tych, jako współtwórca pierwszych grup beatowych w mieście ("Black Boys", "Cottedon", "Akwaforty"). W 1963 r. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów w Szczecinie. W późniejszym okresie był świetnym wykonawcą swoich poetyckich tekstów, do których tworzył też muzykę, jak i oryginalnym interpretatorem szczególnie mu bliskich pieśni Bułata Okudżawy i poezji Edwarda Stachury (recital w 1995 r. SCK).

 

 

         Był inicjatorem i uczestnikiem wielu imprez kulturalnych w Starogardzie (m.in. "Noc bardów" - impreza z udziałem młodzieży śpiewającej poezję), a także kierownikiem artystycznym, autorem tekstów i aranżerem stworzonej przez siebie grupy kabaretowo-estradowej "Ciężko było - będzie lżej". Wraz z nią odniósł niemałe sukcesy na wielu imprezach kabaretowych w całej Polsce (m.in. zespół był dwukrotnie zwycięzcą na ogólnopolskich festiwalach kabaretów wiejskich w Chełmie Lubelskim i w Zawoi, laureatem Festiwalu Zespołów Estradowych w Jeleniej Górze, gościem na dorocznym Przeglądzie Kabaretów Amatorskich "Paka '87"). Otrzymał wraz z zespołem starogardzką nagrodę "Ben '94" za zorganizowanie jubileuszowego benefisu grupy.

 

W 1995 roku został uhonorowany medalem "Za zasługi dla Starogardu Gd". 

Zmarł w roku 1995.

 

Malarstwo Ryszarda Rebelki

 


"JESIENNE WODY" (fragment)

Płyną płyną jesienne wody
obojętne zmęczone latem
Już niedługo przyjdą chłody
szron srebrzysty pokryje dachy


(..)


 

Wydane publikacje Ryszarda Rebelki

 

  • "Obrazy, teksty piosenek" [1996 r.] - zestaw wybranych obrazów oraz tekstów autorstwa R.Rebelki
  • "Tamte lata, tamte dni..." [1997 r.]
  • "Barwa i broń II Pułku Szwoleżwerów Rokitniańskich" [1991 r.] - (autor: Wiesław Gogan, opracowanie plastycznme: Ryszard REBELKA)Powrót do spisu

 

 


* Autorstwo tekstów: "Ryszard REBELKA - obrazy, teksty piosenek" - Justyna Rebelka-Czapiewska.
* Reprodukcje obrazów: Jerzy Czapiewski.

Informacje oraz niektóre fragmenty tekstu zaczerpnięto z książek i czasopism znajdujących się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wszelkie uwagi oraz zastrzeżenia co do opublikowanych danych osobowych kierować na pocztowy adres Biblioteki lub na internetową skrzynkę pocztową: mbpstar@sunnet.pl

 

Powrót na górę