Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej emigrację z Polski do Nowej Zelandii w XIX wieku.

niedzielę 21 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej emigrację z Polski do Nowej Zelandii w XIX wieku.

Odsłonięcia tablicy dokonała pani Ambasador Nowej Zelandii Wendy Hinton, Prezydent Miasta Starogard Gdański Edmund Stachowicz oraz pani Cecylia Kłobukowska – Fundator i Prezes Funduszu Charytatywnego Polskiego Dziedzictwa Regionu Otago i Southland.

Tablicę poświęcił Ks. Dziekan Józef Pick. Podczas prelekcji pani Cecylii Kłobukowskiej i pana Grzegorza Mykowskiego na temat emigracji z Polski (w tym z Kociewia), która odbyła się w Czytelni Popularnonaukowej, doszło do wymiany darów między Dyrektorem Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzejem Błażyńskim i panią Cecylią Kłobukowską oraz panią Wendy Hilton.

Pan Prezydent po prelekcji uroczyście wręczył kwiaty oraz album „Pozdrowienia z Kociewia”pani Ambasador oraz prelegentom. Należy też wspomnieć o podziękowaniu, które na ręce pani Ambasador złożył pan Piotr Szubarczyk, z okazji 70 rocznicy przyjęcia polskich uchodźców w 1944 r. (732 dzieci i 102 opiekunów) w Nowej Zelandii. Na zakończenie Dyrektor biblioteki  Radosław Spychalski ofiarował tomik poezji „Ziamnio ma mniła” pani Ambasador oraz prelegentom.