Wieczór z pisarzem – spotkanie z Andrzejem Perepeczko

Wieczór z pisarzem - Andrzej Perepeczko

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty oraz Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z pisarzem Andrzejem Perepeczką, które odbędzie się 14 listopada (czwartek) o godzinie 17.00 w Czytelni Popularnonaukowej w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty.

Andrzej Perepeczko
Urodził się 5 czerwca 1930 roku we Lwowie.W czasie wojny przebywał głównie w Warszawie, a pod jej koniec był członkiem Szarych Szeregów, konspiracyjnego Harcerstwa Armii Krajowej.

Po wojnie ukończył Liceum Budowy Okrętów w Gdańsku, a następnie Wydział Mechaniczny Szkoły Morskiej w Gdyni. W roku 1948 rozpoczął pracę na polskich statkach handlowych kolejno jako praktykant, palacz, motorzysta i asystent maszynowy. Pływanie po morzach całego świata przerwały mu Siły Zbrojne Polski Ludowej. W 1953 roku został wcielony do I Batalionu Pracy, stacjonującego w… Oświęcimiu i skierowany jako żołnierz do przymusowej pracy w kopalni węgla kamiennego.

Po wyjściu z wojska w 1955 roku pracował w zakładach przemysłu stoczniowego, ukończył Politechnikę Gdańską, uzyskując dyplom magistra inżyniera, a od 1962 roku pracował w Państwowej, a następnie Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, kolejno jako wykładowca, docent i profesor. Pełnił też funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego tej uczelni.

Podczas pracy w Szkole Morskiej okresowo pływał jako oficer na statkach polskich i zagranicznych, uzyskując dyplom starszego mechanika, obronił pracę doktorską z zakresu historii na Uniwersytecie Gdańskim, a przede wszystkim… pisał książki, których ma ponad setkę na swoim koncie. Są to powieści dla dorosłych i dla dzieci, podręczniki i skrypty akademickie, szereg książek o historii wojen morskich, a także dziesiątki artykułów i opowiadań.