Kot Mruczek poleca… o historii Polski

Dzisiaj Mruczek, maskotka Bibliotecznego Klubu Czarnego Kota, chciałby zapoznać Was z ciekawostkami dotyczącymi historii naszego kraju. Wybierzmy się w podróż w czasie dzięki Internetowi.

Zacznijmy od pradziejów Polski. Starszym uczniom i dorosłym proponujemy filmy edukacyjne przygotowane przez Grodzisko Owidz. Można też sprawdzić, czego można dowiedzieć się z filmów umieszczonych na kanale Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

W ramach projektu Rezydencje królewskie cztery muzea: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu prowadziły akcję edukacyjną oraz przygotowały słuchowiska zapoznające dzieci z tymi szczególnymi dla polskiej historii miejscami. Autorem wszystkich słuchowisk jest Tomasz Maciej Trojanowski, a reżyserem – Waldemar Modestowicz. Zamek Królewski poznajemy z bohaterami Gości, w Łazienkach Królewskich szukamy zguby w słuchowisku Tajemnica zaginionej komórki (plik u dołu strony), w wilanowskim pałacu tropimy sprawcę przerwania pokazu z Detektywem Główką na tropie, natomiast na Wawelu spotykamy postacie z legend w Krótkim spięciu.

Muzeum Historii Polski w Warszawie na stronie internetowej umieszcza m.in. ciekawostki, propozycje zadań i inne materiały dla najmłodszych, uczniów klas IV-VI, uczniów klas VII-VIII oraz pomoce dla maturzystów.

Muzeum Ziemi Kociewskiej na swoim profilu na Facebooku pokazuje ciekawe przedmioty z historii naszego regionu (tej dawnej i tej nam bliższej).

Dla dzieci mamy zagadkę: popatrzcie na zdjęcia oraz nazwę atrakcji turystycznej, a potem spróbujcie dopasować je do wymienionych miast. Powodzenia!