Kot Mruczek poleca… o zwierzętach

Fundacja “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w dniach 30 maja – 7 czerwca organizuje XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod patronatem Biblioteki Narodowej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz pod opieką merytoryczną Fundacji WWF Polska. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi: Cała Polska czyta Dzieciom o Zwierzętach! Filmy z zaproszonymi do udziału w akcji autorami można zobaczyć na stronie fundacji. Wśród gości są przyrodnicy, weterynarze i miłośnicy zwierząt, więc można się wiele dowiedzieć.

Z tej okazji kot Mruczek, maskotka Bibliotecznego Klubu Czarnego Kota, chciałby polecić Wam co nieco do czytania, słuchania i oglądania na temat zwierząt.

Najmłodszym polecamy do posłuchania opowiadania i wiersze dla dzieci o zwierzętach w interpretacji znakomitych polskich aktorów nagrane w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom: Żółw i Rybki z książki To się nie mieści w głowie Renaty Piątkowskiej, Ptasie ulice Tadeusza Kubiaka, Tappi i ptaszek Drobniaszek Marcina Mortki, Elmer i hipopotamy Davida McKee.

Można przeczytać Kot w butach w wersji Artura Oppmana (oprócz tekstu do czytania na stronie Wolnych Lektur jest też audiobook).

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis przedstawia spektakl dla dzieci Ryba w koronie na podstawie Legendy o sielawowym królu Wandy Chotomskiej.

Na stronie etnowarsztaty.pl można pobrać do druku planszę do Halatafl, czyli islandzkiej wersji gry Lis i gęsi. Jeśli nie macie pionków, wykorzystajcie drobne przedmioty, które można znaleźć w każdym domu, np. nakrętki od butelek.

Mruczek ma też zadanie dla dzieci. Czy znacie zwierzęta na zdjęciach? Czy umielibyście je nazwać? Które z nich żyją w Polsce?