Wakacje z biblioteką 2020: W tygrysie pasy

W tym tygodniu, 29 lipca, przypadał Światowy Dzień Tygrysa. Te wielkie koty są zagrożone wyginięciem głównie z powodu utraty siedlisk na rzecz człowieka oraz kłusownictwa. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

Podstawowe informacje o tygrysach poznacie dzięki temu krótkiemu klipowi z kanału Encyklopedii PWN.

Czy wiecie, że tygrysy dzielą się na różne podgatunki? Ciekawe, czy będziecie umieli je rozpoznać je na zdjęciach? W rozwiązaniu zadania pomocne mogą Wam być przeróżne albumy i książki popularnonaukowe o świecie zwierząt.

Podpowiedź znajdziecie w tym artykule.

***   ***   ***

Pamiętacie wiersz Wandy Chotomskiej Gdyby tygrysy jadły irysy i co wynikło ze zmiany diety tych wielkich drapieżników? Co jeszcze – niezupełnie poważnie – zaproponowalibyście tygrysom do zjedzenia?

Rysownicy ze Studia Filmów Rysunkowych w cyklu Rysowanie na ekranie tworzą ilustracje zwierząt z wierszy Jana Brzechwy – jeden odcinków poświęcony jest właśnie tygrysowi.

Tygrysek pojawia się też w słuchowisku Tygrys Pietrek przygotowanym przez Polską Federację Pacjentów Dialtransplant z udziałem Teatru Polskiego Radia. Słuchowisko ma za zadanie przybliżyć dzieciom ideę przeszczepiania narządów.

A co do naszych domowych tygrysów… Posłuchajcie obszernego fragmentu audiobooka Kocie historie Tomasza Trojanowskiego. Pełna treść książki – w wersji papierowej i do słuchania – dostępna jest w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

***   ***   ***

Przedszkolakom proponujemy zabawę w Zbudź tygrysa! A na tej stronie znajdziecie kolorowanki z tygrysami do pobrania i wydrukowania albo do kolorowania online – to dobre ćwiczenie w precyzyjnym posługiwaniu się myszką.

Miłośnicy prac plastycznych mogą wykonać tygrysa z tekturowych rolek i bibuły, rolek i wycinanek albo z figur geometrycznych wyciętych z kolorowego papieru. Nieważne, jakim sposobem wykonane – na pewno Wasze tygrysy będą wspaniałe. Jeśli zdecydujecie się zrobić takiego tygrysa lub go narysować, pochwalcie się w komentarzach na Facebooku lub przyślijcie zdjęcie na adres dziecieca@mbpstarogard.pl.

***   ***   ***

A oto rozwiązania zadań z poprzedniego wpisu: