Wakacje z biblioteką 2020: “Słoniową miał głowę i nogi słoniowe…”

W tym tygodniu, 12 sierpnia, obchodzono Światowy Dzień Słonia. Święto zostało zapoczątkowane w 2012 roku i ma zwrócić uwagę na potrzebę ochrony słoni przed kłusownikami i handlarzami kością słoniową, zapewnienie dzikim słoniom przestrzeni do życia, a słoniom udomowionym – bezpiecznego schronienia i wolności w rezerwatach. Dla tych ogromnych zwierząt największym zagrożeniem jest dużo mniejszy człowiek.

***   ***   ***

Ciekawostki o słoniach i wywiad z opiekunem tych zwierząt w zoo znajdziecie w tym artykule. Polecamy uważnie przeczytać, bo można się z niego dowiedzieć m.in. czym się różni słoń afrykański od indyjskiego.

Kto nie zna Elmera, słonia w kratkę? Posłuchajcie, jak aktorka Anna Dymna czyta historię Elmer i hipopotamy Davida McKee.

Bajka terapeutyczna O słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce Joli Nartowskiej poruszająca problem niepełnosprawności.

***   ***   ***

Zadanie dla najmłodszych: jak najszybciej odnajdźcie pary takich samych słoni. Gotowi? Start!

***   ***   ***

Polecamy Wam parę ciekawych “słoniowych” prac plastycznych znalezionych w Internecie:

***   ***   ***

Rozwiązanie zadań z poprzedniego wpisu o delfinach:

• hasła związane z delfinami: 1. kalmary, 2. echolokacja, 3. orka, 4. morświn, 5. mózg, 6. delfinarium, 7. tropikalna;
  • krzyżówka: SURFOWANIE (od góry: muszla, meduza, rekin, foka, orka, rozgwiazda, plaża, ośmiornica, żagiel, nurek).