Wakacje z biblioteką 2020: Pakujemy się do szkoły

Wakacje się kończą. Uczniom i nauczycielom wracającym do szkół życzymy miłej pracy, sukcesów i dużo zdrowia. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystali z linków i zadań polecanych przez nas we wpisach z cyklu Wakacje z biblioteką 2020.

***   ***   ***

Kilka historii dla młodszych czytelników na koniec wakacji i początek roku szkolnego:

• Dla niektórych początek roku szkolnego oznacza początek nauki w przedszkolu, o czym opowiada psi bohater opowiadania Przedszkole z książki Ewy Chotomskiej Hopsasa Felka Parerasa.
  • Pierwszy dzień w przedszkolu spędzają też bohaterki opowiadania Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk.
  • W grupie rówieśników łatwo o nieporozumienia, o czym przekonały się koleżanki z opowiadania Przyjaciółki Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk.
  • Pajączki rozpoczynają naukę w Szkole profesora Arachnora Piotra Gabrysza ze zbioru Świerszczyk. Wielka księga.

***   ***   ***

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przygotować sobie plan lekcji, np. taki w formie kostki (do pobrania, wydrukowania i złożenia) lub w formie plakatu. Miłośnicy prac plastycznych mogą się wykazać, tworząc organizer na biurko, np. z tekturowych pudełek i rolek lub z samych rolek.

***   ***   ***

Starsi uczniowie mogą zrobić sobie powtórkę z lektur przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wiele tytułów, zwłaszcza z klasyki literatury, można znaleźć w serwisie Wolne Lektury. Ale przede wszystkim zapraszamy do biblioteki. Dostępność książek można sprawdzić w katalogu internetowym. Zachęcamy do wcześniejszego zamawiania wybranych tytułów.

W sieci można znaleźć legalnie udostępnione adaptacje niektórych lektur, np.:

> dla szkół podstawowych;

> dla szkół ponadpodstawowych:

• Słuchowisko Tadeusza Byrskiego na podstawie Króla Edypa Sofoklesa;
  • Słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie Hamleta Williama Szekspira;
  • Makbet Williama Szekspira – teatr telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy;
  • Kordian Juliusza Słowackiego w reżyserii Gustawa Holoubka;
  • Potop Redivivus – odrestaurowana cyfrowo i na nowo zmontowana wersja filmu Jerzego Hoffmana na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza;
  • Adaptacja telewizyjna Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w reżyserii Wojciecha Solarza;

***   ***   ***

Układanka z poprzedniego wpisu skrywa hasło UŚMIECH JEST NIEZBĘDNY DO ŻYCIA – cytat z Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej.