Noc Bibliotek 2020: Nowa oferta biblioteki

Przy okazji Nocy Bibliotek chcielibyśmy przypomnieć o nowej ofercie dla czytelników, która pojawiła się pod koniec września. Może znają Państwo osoby, które mogłyby z niej skorzystać?

Pierwszą z nich są czytaki dla niewidomych i słabowidzących, które udostępniło nam Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Zaopatrzyło nas także w ponad dwa tysiące tytułów książek mówionych przygotowanych do odtwarzania na tym urządzeniu. Do wypożyczania czytaków uprawnione są osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wad wzroku. Osoby posiadające własne urządzenie mogą zgłaszać się po nowe tytuły. Wypożyczaniem czytaków i przeznaczonych na nie książek zajmuje się Biblioteka Główna przy ul. Paderewskiego 1. Na stronie internetowej biblioteki zamieszczono regulamin wypożyczania czytaków oraz listę dostępnych książek.

Biblioteka przystąpiła do programu „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanego przez Instytut Książki. Biblioteki publiczne obsługują część programu przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Obecna edycja skierowana jest do dzieci z roczników 2014-2017. Dzieci urodzone w tych latach przy zapisaniu się do biblioteki otrzymują wyprawkę czytelniczą, na którą składają się książka „Pierwsze czytanki dla…”, poradnik dla rodziców oraz karta do zbierania naklejek. Dzieci z podanych roczników zapisane wcześniej do biblioteki również otrzymają taką wyprawkę. Po uzbieraniu 10 naklejek młody czytelnik dostanie dyplom. Warunkiem otrzymania wyprawki jest obecność dziecka w bibliotece i posiadanie przez nie własnej karty czytelnika.