Kot Mruczek poleca… wszystko o guzikach

Kot Mruczek poleca… wszystko o guzikach

Dzisiaj przypada niecodzienne święto – Dzień Guzika. Datę 12 grudnia (czyli 12.12.) wybrano nieprzypadkowo: w handlu miarą liczenia guzików jest tuzin (12 sztuk) lub gros (12 razy 12 czyli 144 sztuki). Te drobiazgi przyszyte do naszych ubrań występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach i są wykonywane z rozmaitych materiałów. Nie tylko utrzymują razem brzegi naszych ubrań, ale także potrafią pięknie je ozdobić.

 Muzeum Guzików w Łowiczu ma własną stronę na Facebooku, którą możecie odwiedzić, by pooglądać ciekawe egzemplarze. A jest ich mnóstwo, nie sposób ich zgromadzić w jednym miejscu, bo historia guzików rozpoczęła się już w starożytności. TUTAJ zobaczycie króciutki film z otwarcia stałej wystawy muzeum. Kolekcjonowanie guzików nazywa się filobutonistyką. Czy ktoś z Was jest filobutonistą?

Umiejętność przyszywania guzików jest bardzo przydatna, warto się tego nauczyć. Same guziki mogą posłużyć do tworzenia sztuki – artystka Jane Perkins używa ich oraz innych drobnych przedmiotów do tworzenia obrazów m.in. kopii znanych dzieł lub portretów sławnych osób.

Czy słyszeliście o rozgrywkach w piłce guzikowej? Tak… z pewnością istnieje taka konkurencja. A jak zorganizować rozgrywki samodzielnie w domu podpowie Wam TEN filmik. O historii dyscypliny i zasadach poczytać można na stronie Towarzystwa Miłośników Gier Guzikowych

W polskiej literaturze najsłynniejszy jest zagubiony guzik od magicznej czapki doktora Paj-Chi-Wo w Akademii pana Kleksa Jana Brzechwy. O znaczeniu guzika dla szpaka Mateusza, jednego z bohaterów książki, dowiecie się więcej w – trochę strasznym – rozdziale Niezwykła opowieść Mateusza. Ekranizację powieści możecie zobaczyć w serwisie ninateka.pl (część 1, część 2). Wielbiciele prac plastycznych mogą przy małej pomocy rodziców wykonać portret szpaka Mateusza z guzików lub ziaren itp.

Do poczytania/obejrzenia:

Czas na zadanie! Przyjrzyjcie się guzikom na obrazkach i wyszukajcie wszystkie spełniające warunki podane w poleceniach. Powodzenia! 

Zadania i prace plastyczne z guzikami:

Rozwiązanie zadania z poprzedniego wpisu z cyklu Kot Mruczek poleca:

 

Skip to content