Ferie zimowe z biblioteką 2021: Słodkich snów!
Ostatnie opady śniegu przypomniały nam, że za oknem mamy nie jesień lub wiosnę, ale najprawdziwszą zimę. Jest to czas szczególnie trudny dla zwierząt, które rozwinęły różne sposoby na przetrwanie tych mroźnych miesięcy. Jednym z nich jest sen zimowy. Spróbujemy się dzisiaj dowiedzieć, czym jest i czym różni się od zwyczajnego snu.
Tak jak zwierzęta mają swój czas snu zimowego, tak Wy macie ferie – czas odpoczynku od nauki. Zimą dni są krótsze, a noce dłuższe, co sprzyja wysypianiu się. Odpoczywać jednak można na różne sposoby. My w głównej mierze zachęcamy Was do odpoczywania z książką! Poniżej prezentujemy kilka książek dla najmłodszych o zasypianiu – niezawodne do poczytania na dobranoc.
Dla najmłodszych do posłuchania/obejrzenia historyjki o zaspanych bohaterach:
- Bardzo senny niedźwiadek przygotowuje się do zimowego snu w opowiadaniu Barbary Supeł ze zbioru 5-minutowe bajki o zwierzętach;
- a mały jeż budzi się za wcześnie w opowiadaniu Niewyspany jeż z książki Barbary Supeł Bajki o zwierzętach;
- Dziewczynka, która chodziła we śnie Iwony Brylińskiej;
- Basia i zły sen Zofii Staneckiej;
- znana wszystkim baśń Śpiąca Królewna ze zbioru Baśnie babuni Katarzyny Kieś-Kokocińskiej i Marii Zagnińskiej…
- … oraz Śpiąca Królewna z niecodziennym zakończeniem w opowiadaniu Obudzona królewna ze zbioru Opowiadania dla przedszkolaków Renaty Piątkowskiej.
O zwierzętach zapadających w sen zimowy lub w inny sposób radzących sobie z zimą dowiecie się więcej:
- dla najmłodszych: Katarzyna Bajerowicz opowiada, co robią zwierzęta na stronach jej obrazkowej książki Życie lasu: jeże i niedźwiedzica Urszulka z mamą objadają się przed zimą, gromadząc zapasy tłuszczu, śnieg zasypuje las – niektóre zwierzęta smacznie śpią, podczas gdy inne zjadają swoje zapasy lub grzebią pod śniegiem w poszukiwaniu jedzenia;
- dla uczniów klas I-III: film edukacyjny Zima – trudny czas dla zwierząt o różnych strategiach przetrwania zimy;
- dla starszych uczniów: artykuł Hibernacja ssaków – na czym polega tzw. sen zimowy? tłumaczący m.in. różnicę między hibernacją i snem zimowym, często błędnie uznawanym za to samo. Ten sam temat porusza artykuł Sen zimowy, hibernacja, torpor, czyli jak zwierzęta przesypiają zimę Anety Bywalec;
- a jak śpią ludzie? – dla uczniów i rodziców: 25 faktów na temat snu.
A TUTAJ pobierzecie za darmo karty do wspólnej zabawy przygotowane przez autorkę bloga mojemontessori.pl. Wspólnie spróbujcie określić, które ze zwierząt zapadają w zimowy sen, a które nie. Powodzenia!
Zadanie dla Was! Dopasujcie zwierzę do dymków, które je opisują:
Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo, używając różnych szyfrów. Komu uda się odgadnąć całe hasło?