Ferie zimowe z biblioteką 2021: Słodkich snów!

Ostatnie opady śniegu przypomniały nam, że za oknem mamy nie jesień lub wiosnę, ale najprawdziwszą zimę. Jest to czas szczególnie trudny dla zwierząt, które rozwinęły różne sposoby na przetrwanie tych mroźnych miesięcy. Jednym z nich jest sen zimowy. Spróbujemy się dzisiaj dowiedzieć, czym jest i czym różni się od zwyczajnego snu.

Tak jak zwierzęta mają swój czas snu zimowego, tak Wy macie ferie – czas odpoczynku od nauki. Zimą dni są krótsze, a noce dłuższe, co sprzyja wysypianiu się. Odpoczywać jednak można na różne sposoby. My w głównej mierze zachęcamy Was do odpoczywania z książką! Poniżej prezentujemy kilka książek dla najmłodszych o zasypianiu – niezawodne do poczytania na dobranoc.

Dla najmłodszych do posłuchania/obejrzenia historyjki o zaspanych bohaterach:

O zwierzętach zapadających w sen zimowy lub w inny sposób radzących sobie z zimą dowiecie się więcej:

A TUTAJ pobierzecie za darmo karty do wspólnej zabawy przygotowane przez autorkę bloga mojemontessori.pl. Wspólnie spróbujcie określić, które ze zwierząt zapadają w zimowy sen, a które nie. Powodzenia!

Zadanie dla Was! Dopasujcie zwierzę do dymków, które je opisują:

Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo, używając różnych szyfrów. Komu uda się odgadnąć całe hasło?