Ferie zimowe z biblioteką 2021: Logika ważna sprawa
14 stycznia przypada Światowy Dzień Logiki. Jest to jeden ze specjalnych dni uchwalonych przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Pierwszy raz był świętowany w 2019 roku, jeszcze przed uchwaleniem przez UNESCO, do czego doszło w tym samym roku. Jako datę wybrano 14 stycznia, gdyż jest to rocznica śmierci Kurta Gödla i rocznica urodzin Alfreda Tarskiego – dwóch wybitnych logików. Logika – według Małego słownika języka polskiego (Warszawa 1997) – to nauka o formach i zasadach poprawnego myślenia lub po prostu prawidłowe myślenie, zdrowy rozsądek. Umiejętność logicznego myślenia możemy ćwiczyć, rozwiązując różne łamigłówki, do czego chcemy Was dzisiaj zachęcić.
Na najmłodszych też czeka zadanie!
Polecamy grę online dla dzieci z figurami geometrycznymi. Gra polega na przeciąganiu odpowiednich figur geometrycznych na obrazek – liczy się rozpoznanie nie tylko rodzaju figury geometrycznej, ale też jej rozmiaru.
A jeśli już o figurach geometrycznych mowa, można pogłówkować, próbując ułożyć tangram – starożytna chińska układanka składająca się z 7 części: 2 dużych trójkątów prostokątnych, 1 średniego i 2 małych, 1 kwadratu i 1 równoległoboku. Łamigłówka polega na ułożeniu wzorów, przy czym trzeba wykorzystać wszystkie figury (równoległobok można odwracać. Tangram można układać też online – zapraszamy do wypróbowania gry TUTAJ. Gotowe wzory tangramu z rozwiązaniami można znaleźć w wielu miejscach w internecie, np. na blogu domnaglowie.pl (wzory i elementy tangramu do druku w kolorze). A jeśli nie chcecie drukować elementów, na blogu maluchwdomu.pl jest instrukcja ze zdjęciami, jak podzielić kwadrat na 7 części tangramu.
Dobrym sposobem na rozruszanie umysłu mogą być też rebusy lub podchwytliwe zagadki logiczne:
- łamigłówki i i kolorowanki do pobrania kapitannauka.pl;
- zagadki logiczne dla dzieci ze strony mjakmama.pl;
- zagadki logiczne ze strony miastodzieci.pl;
- fragment książki Charlesa Philipsa Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających logiczne myślenie z trzema zadaniami o różnym stopniu trudności.
Czy słyszeliście kiedyś o złudzeniu optycznym? Zachęcamy Was do zmierzenia się z mamiącymi wzrok obrazami w TYM filmie – przy okazji dowiecie się, czym są złudzenia optyczne i w jaki sposób oszukują nasz wzrok. Ta wiedza na pewno przyda się, by wytropić złudzenia na kolejnych obrazkach i w zadaniu poniżej.
Znaną łamigłówką jest sudoku. Polega ono na rozmieszczeniu cyfr od 1 do 9 w kwadracie o boku 9×9 w taki sposób, by nie powtarzały się w kolumnach i rzędach, a do tego nie mogą powtórzyć się w mniejszych, wydzielonych z dużego kwadratach o boku 3×3. Część cyfr jest już wpisana w kwadrat i musimy uzupełniać kolejne cyfry, by pasowały do tych ujawnionych. Proste? Niekoniecznie.
Zachęcamy do zmierzenia się z tą łamigłówką. TUTAJ możecie stworzyć plik PDF z sudoku: ustawiacie poziom trudności zadania i ile stron zadań ma liczyć plik, po czym potwierdzacie Wasz wybór i otrzymujecie plik do pobrania i wydrukowania.
A tutaj przykładowe wzory:
- sudoku obrazkowe dla młodszych – układamy tylko 4 elementy. Pamiętajcie, że nie mogą się powtarzać nie tylko w kolumnach i rzędach, ale też w mniejszych kwadratach!
- łatwiejsza wersja sudoku 6×6: wpisujemy cyfry od 1 do 6. Oczywiście, nie mogą powtarzać się w kolumnach i rzędach oraz w wydzielonych z dużej planszy prostokątach;
- sudoku klasyczne 9×9;
- sudoku samuraj: 5 zwykłych plansz sudoku połączonych w jedno. Środkowa plansza ma wspólne części z pozostałymi czterema. Należy pamiętać, by tak uzupełniać plansze, aby rozwiązanie jednej nie blokowało rozwiązania drugiej zgodnie z zasadami.
Rodzicom i nauczycielom polecamy wersję elektroniczną pozycji Jacka Stańdo Jak wykorzystać łamigłówki i zagadki w edukacji matematycznej?
Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo. Komu uda się odgadnąć całe hasło?