Kot Mruczek poleca… na Europejski Dzień Mózgu

Kot Mruczek poleca… na Europejski Dzień Mózgu

Dzisiaj przypada Europejski Dzień Mózgu i nie będzie przesadą napisać, że jest to jeden z najważniejszych ludzkich organów. To właśnie on odpowiada za wszystkie decyzje, jakie podejmujemy, emocje, jakie odczuwamy, a także stanowi centrum dowodzenia naszym ciałem. Ten skomplikowany narząd ma galaretowatą konsystencję, waży ok. 1,3 kg i składa się z ok. stu miliardów połączeń nerwowych, a 80% jego masy to woda. Niektórzy nazywają go superkomputerem, bo podobnie jak on, nasz mózg odbiera informacje, przetwarza je, zapamiętuje, by na końcu wykorzystywać je w praktyce.

Wraz z nami rozwija się od setek tysięcy lat. Na początku służył do bardzo prostych celów. Na przykład pomagał zdobywać pożywienie, nakierowując na nie nasze ciało. Z czasem jednak potrzebny był także do innych działań. Musiał zacząć rozwiązywać zadania matematyczne, opisywać prawa fizyki, tworzyć sztukę czy prowadzić dysputy filozoficzne. Wszystko to sprawia, że mózg, mimo że stanowi tylko 2% naszej całościowej wagi, potrzebuje bardzo dużo energii. Trzeba więc o niego szczególnie dbać i dostarczać mu dużo owoców, warzyw, ziaren, kasz czy orzechów.

Mózg możemy podzielić na:

  • tyłomózgowie: najstarsza część mózgu, zwana też mózgiem gadzim, odpowiada za nasze podstawowe instynkty, takie jak głód oraz pragnienie, czy zachowania – bieganie, kichanie, spanie;
  • śródmózgowie: ta część odpowiada za nasze emocje np. złość, strach, radość, uczucie zakochania;
  • przodomózgowie: najmłodsza część mózgu, której zadaniem jest świadome myślenie, to tutaj zastanawiasz się nad sensem życia, piszesz wypracowania czy rozwiązujesz zadanie z matematyki.

Dla najmłodszych polecamy:

Dla starszej młodzieży i dorosłych polecamy:

Dbanie o mózg to nie tylko właściwa dieta i odpowiednia ilość snu, ale też ćwiczenia umysłowe np. układanie puzzli lub rozwiązywanie krzyżówek i zadań. Poniżej prezentujemy zadania do pobrania (kliknijcie prawym przyciskiem myszy na obrazek i wybierzcie Zapisz obraz jako…).

Na początek – zabawa z szyfrem…

Małe ćwiczenie z uważnego czytania poleceń i poruszania się po mapie. Pamiętajcie o oznaczeniach kierunków na róży wiatrów: N – północ, S – południe, E – wschód, W – zachód.

Rozwiązanie zadań z poprzedniego wpisu z cyklu Kot Mruczek poleca…:

  • hasło potrzebne harcerzowi Tomkowi: 7;
  • hasła geometrycznej krzyżówki obrazkowej: 1 – ostrosłup, 2 – promień, 3 – kątomierz, 4 – elipsa, 5 – trójkąt, 6 – okrąg, 7 – trapez, 8 – walec, 9 – kwadrat, 10 – wierzchołek, 11 – stożek, 12 – sześciokąt, 13 – odcinek, 14 – ekierka, 15 – linijka, 16 – punkt; hasło główne: PROSTOPADŁOŚCIAN.

 

Skip to content