Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzisiaj, w rocznicę urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książki dla Młodych czyli IBBY (od angielskiego International Board on Books for Young People). Polski oddział tej organizacji istnieje od 1973 roku. Z jego strony internetowej można pobrać plakat tegorocznej edycji w wersji międzynarodowej (stworzony przez Rogera Bello) i polskiej (autorstwa Doroty Wojciechowskiej-Danek), a także napisane przez pisarkę Margaritę Engle przesłanie zawierające wiersz Muzyka słów w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych. Co roku gospodarzem obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest inne państwo – w tym roku są to Stany Zjednoczone.

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (a także w obu filiach bibliotecznych) znajdziecie różnorodne książki dziecięce: baśnie, wiersze, powieści i opowiadania o różnej tematyce – obyczajowe, detektywistyczne, przygodowe, fantastyczne… Jeśli interesujecie się określonym tematem, mamy książki popularnonaukowe z różnych dziedzin: o zwierzętach, ciekawych miejscach w Polsce i na świecie, historii i prehistorii (np. o dinozaurach), robótkach ręcznych i pracach plastycznych oraz o wielu innych interesujących sprawach.

Niestety, z powodu pandemii i niedawno wprowadzonych obostrzeń biblioteki pozostają zamknięte. Mamy nadzieję, że ten stan potrwa jak najkrócej. Wypatrujcie ogłoszenia o ponownym otwarciu biblioteki na naszej stronie internetowej, profilu biblioteki na Facebooku oraz na drzwiach Biblioteki Głównej i filii.