Kot Mruczek poleca… dbać o naszą planetę

Idea obchodzenia Światowego Dnia Ziemi pierwszy raz pojawiła się na zjeździe UNESCO w San Francisco dotyczącym środowiska naturalnego w 1969 roku. Wtedy termin tego święta został ustanowiony na 21 marca. Staraniem organizacji ekologicznych w USA 22 kwietnia 1970 roku odbyły się narodowe obchody, ostatecznie nazwane Dniem Ziemi (Earth Day). Zatem pojawiły się dwa podobne święta.

W Polsce pierwszy raz świętowaliśmy Dzień Ziemi w 1990 roku. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło, że święto będzie obchodzone 22 kwietnia pod nazwą Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Jest to wydarzenie globalne, które ma łączyć ludzi w jednej wspólnej sprawie – dbania o nasz dom, jakim jest Ziemia. Dlatego co roku wszyscy, dla których dobro środowiska naturalnego jest ważne, rozpoczynają różne akcje ekologiczne, np. sadzenie drzew lub sprzątanie najbliższej okolicy. Oprócz tego prowadzone są różne działania edukacyjne, które mają zwiększać wiedzę ludzi o środowisku i jak o nie dbać, a także organizowane są kiermasze czy zbiórki na rzecz ochrony przyrody. Hasłem tegorocznych obchodów jest: Przywróć naszą Ziemię.

* * *

Co więc możesz zrobić dzisiaj dla naszej planety? Można zacząć od wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, np. segregacji śmieci, oszczędzania energii, używania toreb wielorazowych, wybierania transportu zbiorowego, roweru lub spaceru zamiast samochodu. Pamiętaj też, że taka postawa powinna nam towarzyszyć cały rok, a nie tylko w ten jeden wybrany dzień.

Poniżej prezentujemy część bibliotecznego księgozbioru, dzięki któremu można poznawać piękno naszej planety i dowiedzieć się, co grozi środowisku naturalnemu i co można zrobić, by temu zaradzić. Aktualnie biblioteka prowadzi akcję Książka na telefon, więc po umówieniu się na określoną godzinę można wypożyczyć wcześniej zamówione książki. Zapraszamy do skorzystania z tej opcji!

* * *

Do obejrzenia i posłuchania:

* * *

Jednym z najprostszych sposobów, by ulżyć naszej planecie, jest segregacja odpadów ułatwiająca ich ponowne wykorzystanie. Czy zawsze pamiętacie o wrzucaniu śmieci do właściwego pojemnika?

* * *

Rozwiązanie krzyżówki z wpisu z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków: Wiekowe zamczysko.