2021 – Rok Stanisława Lema

2021 – Rok Stanisława Lema

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z 27 listopada 2020 roku ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że pisarz łączył literaturę science fiction z refleksją filozoficzno-naukową, podejmował aktualne w ówczesnym społeczeństwie tematy, wielokrotnie przemycając krytykę systemów totalitarnych. Był autorem cenionym i popularnym nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jego dzieła inspirowały pisarzy, artystów, twórców związanych z kinem i teatrem. Twórczość Lema zajmuje poczesne miejsce w literaturze XX wieku – polskiej i światowej.

Właśnie dzisiaj mija 100 lat od urodzin pisarza. A przynajmniej od ich oficjalnej daty, gdyż nieoficjalnie wiadomo, że rodzice podali datę o dzień wcześniejszą, by nie sprowadzić na syna fatum związanego z pechową trzynastką. Może świętowanie Roku Stanisława Lema zachęci kogoś z Was, by sięgnąć po jego książki?

Twórczość Lema jest chroniona prawem autorskim, więc nie uświadczycie jej w całości bezpłatnie i legalnie w sieci. Zapraszamy zatem do biblioteki, nie tylko po książki widoczne na zdjęciach. Kilka fragmentów dzieł pisarza oraz jego artykułów można znaleźć w serwisie cyfrowej biblioteki Polona. Za zgodą spadkobierców autora znalazły się tu m.in. Maszyna Trurla (z Cyberiady), Bajka o królu Murdasie (z Bajek robotów) i Nowa kosmogonia (ze zbioru Doskonała próżnia).

Do poczytania dla chcących się czegoś dowiedzieć o Stanisławie Lemie i jego twórczości:

Do posłuchania:

Do oglądania – o Lemie:

Do oglądania – na podstawie twórczości Lema:

  • Przekładaniec – film Andrzeja Wajdy z 1968 roku oparty na opowiadaniu Lema;
  • Kongres – film Ariego Folmana z 2013 roku na podstawie Kongresu futurologicznego;
  • Pułapka i Wycieczka w kosmos – animacje Krzysztofa Dębowskiego lat 1961-1962 ze scenariuszami Stanisława Lema;
  • Maszyna Trurla – animacja Jerzego Zitzmana z 1975 roku na podstawie opowiadania ze zbioru Cyberiada;
  • Doradcy króla Hydropsa – animacja Natalii Brożyńskiej z 2016 roku na podstawie opowiadania ze zbioru Bajki robotów;
  • Golem – animacja Patricka Mccue i Tobiasa Wiesnera na podstawie opowiadania Golem XIV ze zbioru o tym samym tytule (pierwsze wydanie jako część zbioru Wielkość urojona);
  • Maska – animacja Stephena i Timothy’ego Quayów na podstawie opowiadania o tym samym tytule;
  • Powrót – animacja Anny Błaszczyk z 2008 roku na podstawie Powrotu z gwiazd.