Kot Mruczek poleca… origami

Kot Mruczek poleca… origami

24 października to Światowy Dzień Origami. Ta sztuka składania papieru narodziła się w Chinach, lecz rozwinęła się w Japonii, stając się rozpoznawalnym poza granicami symbolem japońskiej kultury. Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur ze składanych w specjalny sposób papierowych kwadratów. Inne formy origami nie trzymają się reguł tak ściśle i pozwalają np. na nacinanie i ozdabianie otrzymanych figurek. Popularne jest np. kirigami (oprócz składania tnie się papier) i origami modułowe (połączenie wielu pojedynczych części – tzw. modułów – w większą rzeźbę).

* * *

Dla chcących spróbować swoich sił w sztuce origami:

Figurki złożone według powyższych instrukcji:

A komu jest mało składania origami, tego zapraszamy do biblioteki po książki z wzorami kolejnych fantastycznych figurek:

* * *

Dla chcących pobawić się niekoniecznie origami, mamy inne zadanie wymagające składania papieru – dwunastościenną kostkę z rysunkami zwierząt występujących w gospodarstwie, która może posłużyć do zabawy lub samodzielnie wymyślonych gier. To raczej nie jest zadanie dla najmłodszych, bo wymaga dokładnego wycinania, składania i cierpliwego sklejania. Kliknijcie obrazek prawym przyciskiem myszki i wybierzcie “Zapisz obraz jako…”, po czym wydrukujcie na grubszym papierze, np. bloku technicznym. Dokładnie wytnijcie kostkę i zagnijcie krawędzie, po czym złóżcie kostkę. Przyklejcie wystające “skrzydełka” do ścianek od wewnątrz klejem lub wąskimi paskami taśmy dwustronnej. Jeśli trudno Wam przykleić ostatnie ścianki kostki, bo nie ma już miejsca na włożenie palców do środka, to nie przejmujcie się i ułatwcie sobie pracę, sklejając ścianki od zewnątrz przezroczystą taśmą.

Gotowa kostka wygląda tak:

Pomysły na zabawy z kostką:

  • każdy gracz musi naśladować zwierzę, które wyrzuci na kostce;
  • za pomocą kostki losujemy zwierzę, które będziemy rysować;
  • to samo z utrudnieniem: ustalamy, które zwierzęta w danej grze zdobywają punkty, np. tylko ptaki, tylko kot i pies, tylko zwierzęta dające mleko; określamy, ile rund gramy np. 10 lub 20 rund; kto ma najwięcej zwierząt przynoszących punkty – narysowanych lub zapisanych – wygrywa, a w razie remisu liczymy, ile nóg mają zdobyte zwierzęta; odejmujemy punkty za każdą mysz, której nie powinno być w gospodarstwie (Halo? Czy kot mnie słyszy? Co tu robią te myszy?);
  • Wasze pomysły – na pewno macie ich mnóstwo. Miłej zabawy!