Kot Mruczek poleca… majsterkowanie

Kot Mruczek poleca… majsterkowanie

3 grudnia to Światowy Dzień Majsterkowicza. Święto poświęcone jest wszystkim złotym rączkom – osobom lubiącym naprawiać różne sprzęty i samodzielnie wykonywać nowe, czasami dosłownie robiąc coś z niczego. Tylko pamiętajcie, młodzi majsterkowicze, że ostrych narzędzi można używać tylko pod nadzorem dorosłych. Nauka majsterkowania może być świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodzicami lub dziadkami, a zdobyte podczas niej umiejętności na pewno przydadzą się w życiu.

Pomysł święta majsterkowiczów narodził się w Polsce. Wybrana data jest rocznicą urodzin Adama Słodowego, znanego z prowadzenia programu Zrób to sam nadawanego w telewizji w latach 1959-1983. Pokazywał w nim, jak z dostępnych w domu rzeczy wykonać przydatne przedmioty i zabawki. Czy szukacie czasem w Internecie takich poradników doradzający, jak coś zrobić?

W majsterkowaniu mogą Wam pomóc książki – te na zdjęciu można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. 

Posłuchajcie, jak majsterkuje Olek, bohater opowiadania Karmnik ze zbioru Pięciominutowe bajki na zimę Barbary Supeł.

A chcącym spróbować majsterkowania (oczywiście pod nadzorem dorosłej osoby!) polecamy instrukcję wykonania labiryntu z drewnianej deski – przy okazji można poćwiczyć wbijanie gwoździ.

Dzisiejszym zadaniem jest krzyżówka do samodzielnego zmajstrowania. Czy wiecie, do czego służy narzędzie będące rozwiązaniem krzyżówki?