Wspólne czytanie online: Nasze Kociewie

Wspólne czytanie online: Nasze Kociewie

Na grafice napisy "Wspólne czytanie online" i "Nasze Kociewie" na tle zdjęć krajobrazów kociewskich. na środku zdjęcie z zajęć: rozsypane na podłodze obrazki podnoszone przez dzieci.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kociewia nasze zajęcia z cyklu Wspólne czytanie poświęciliśmy poznawaniu naszego regionu.

Posłuchaliśmy baśni Gotuj, garnku, gotuj, bo dzieci moje głodne ze zbioru Baśnie z Kociewia Andrzeja Grzyba. Ekranizację Starogardzkiego joannity, innej baśni z tej książki, możecie obejrzeć jako Legendę o drwalu, miłości i pokrzywach – film zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych All Art.

Wysłuchaliśmy hymnu kociewskiego i porozmawialiśmy o gwarze kociewskiej i o tym, czym różni się od literackiej polszczyzny. Zgadywaliśmy znaczenie kociewskich słówek, wyszukując odpowiednie obrazki. Czy używacie gwary lub chociaż pojedynczych słów w gwarze? Zajrzyjcie TU lub TAM w poszukiwaniu ciekawych gwarowych wyrażeń. A dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę ze słówek, przygotowaliśmy małe zadanie:

 

Dla rozruszania się bawiliśmy się z chusta animacyjną, udając bohatera poznanej baśni – rybaka Rocha – i starając się utrzymać w sieci rybki, czyli kolorowe piłeczki. Ćwiczyliśmy refleks, zmieniając miejsca przy chuście po usłyszeniu słówek w gwarze kociewskiej. 

Oglądaliśmy zdjęcia regionalnego stroju i wzory haftu, po czym kolorowaliśmy hafty kociewskie, zachowując odpowiednie barwy. Może stworzycie własny malunek na wzór kociewskich haftów? Zajrzyjcie TU po inspiracje.

Na stronie polalech.pl zamieszczono wiele obrazków, kolorowanek i innych materiałów omawiających kociewski strój ludowy. Polecamy tam zajrzeć i pobrać zadania do wykonania.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 5 marca o 12:00. Dowiemy się co nieco o zębach, ząbkach i zębiskach z okazji Dnia Dentysty. 

 

Skip to content