Biblioteczne wspomnienia z wakacji

Biblioteczne wspomnienia z wakacji

Zdjęcie przedstawia 2 ludzi przebranych za Smerfetkę i Papę Smerfa. Stoją na podstawie rzeźby Wierzyczanki, przedstawiającej kobietę lejącą wodę ze dzbana. Widać parkowe rośliny, drzewa i krzewy, oraz chodnik, pośrodku którego stoi rzeźba.

Podczas tegorocznych wakacji czytelnicy – szczególnie ci najmłodsi – mieli wiele okazji do spotkań z biblioteką nie tylko w celu wypożyczenia książek, ale też wspólnej zabawy.

Ledwo wakacje się zaczęły, a my już świętowaliśmy na Dniach Starogardu Gdańskiego! W sobotę 2 lipca w namiocie na Rynku zorganizowaliśmy Książkobranie. Była to doskonała okazja, by bezpłatnie wybrać sobie książki do domowej biblioteczki. 

W niedzielę braliśmy udział w Pikniku z Wierzyczanką w Parku Miejskim, a towarzyszyli nam Papa Smerf i Smerfetka. Zaczęliśmy teatrzykiem kukiełkowym Jaś i magiczna fasola. W miłym cieniu parkowej altanki można było zasiąść do kolorowania, rysowania i wykonywania pacynek z papierowych torebek. Chętni wzięli udział w grze terenowej Parkowe zagadki: kierując się wskazówkami, wyszukiwali różnych miejsc w parku i robili tam zdjęcia. Na zawodników, którzy ukończyli trasę i pokazali zdjęcia, czekały małe niespodzianki. Tego dnia także można było wybrać sobie książkę w ramach Książkobrania.

W lipcu co tydzień odbywały się Bajkowe wtorki. Czytelnia dla dzieci i młodzieży zamieniła się w salę kinową. W trakcie spotkań była także możliwość przeglądania książek, rysowania, kolorowania i układania puzzli.

Zostaliśmy zaproszeni na Klonowskie Taborki, gdzie wystawiliśmy teatrzyk kukiełkowy Jaś i magiczna fasola. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

8 sierpnia zaczęliśmy akcję Wakacje w bibliotece. Pierwszy tydzień poświęcony był miejscom, w którym spędzamy wakacje.

Na początek “wybraliśmy się” nad jezioro. Wspólnymi siłami odnaleźliśmy w bibliotece przedmioty, które mogą przydać się podczas podróży i biwakowania. Spośród zdjęć zwierząt i roślin wybieraliśmy te, które można spotkać w jeziorach i umieszczaliśmy je na makiecie w odpowiednim miejscu – na brzegu, w wodzie lub na dnie. Wysłuchaliśmy fragmentu Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, w którym wycieczka na wyspę na jeziorze skończyła się dla bohaterów spotkaniem z wyjątkowo wrednym baranem. Łowiliśmy papierowe rybki wędkami z magnesem. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną – kolorowe ważki z drewnianych klamerek.

Drugiego dnia “wyruszyliśmy” w góry. Rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do takiej wyprawy, jak się ubrać i co ze sobą zabrać. Wysłuchaliśmy fragmentu książki Pawła Beręsewicza Ciumkowie w szkocką kratę, w której tytułowa rodzina zdobywała najwyższe wzniesienie Wielkiej Brytanii. Nazywaliśmy piętra roślinności w górach i dopasowywaliśmy zdjęcia roślin i zwierząt charakterystycznych dla danej wysokości. Z pufów, kartonów i innych dostępnych w bibliotece rzeczy budowaliśmy szczyty. Niestety, nasze niebotyczne góry zbyt długo nie przetrwały. Zmierzyliśmy się z quizem o górach, przy okazji poznając kilka ciekawostek. Zajęcia zakończyły się praca plastyczną – górskim krajobrazem wykonanym przy użyciu pogniecionego szarego papieru i farb.

10 sierpnia czekała nas “wyprawa” nad morze. Na dobry początek poćwiczyliśmy spostrzegawczość, szukając znaczków ze statkami. Wysłuchaliśmy fragmentu książki Skok przez Bałtyk Moniki Milewskiej, przy okazji poznając muszle bałtyckich małży i ślimaków. Na znak ratownika wskakiwaliśmy do wody lub zajmowaliśmy bezpieczne miejsce na plaży czyli w wyznaczonym na sali miejscu. Z pociętych kawałków układaliśmy regulamin kąpieliska oraz znaki spotykane nad wodą. Rzucaliśmy kołem ratunkowym i ratowaliśmy się przed wciągnięciem pod wodę przez rekina. Nasze rekiny bardzo entuzjastycznie podeszły do swoich obowiązków i wciągały kolegów pod chustę animacyjną. Zajęcia skończyliśmy pracą plastyczną: wakacyjnymi widoczkami w szkłach okularów leżących na plaży.

Czwarty dzień poświęcony był lasom. Rozmawialiśmy o tym, co wolno, a czego nie wolno robić w lesie. Bawiliśmy się w wiewiórki, które muszą szukać kryjówek – na ich nieszczęście, liczba dziupli ciągle się zmniejszała. Czytaliśmy dotyczący lata rozdział książki Puszcza Marcina Kostrzyńskiego. Na “drzewach” szukaliśmy obrazków przedstawiających liście wylosowanych gatunków. Było trudno, bo wśród popularnych dębów i klonów ukryły się także mniej znane drzewa. Zgodnie współdziałając i manewrując chustą animacyjną, staraliśmy się skierować wszystkie orzechy-piłki do dziupli, czyli otworu w środku chusty. Pracą plastyczną było odrysowane od własnych dłoni na ciemnej kartce i wycięte poroże łosia, które kontrastowało z kolorowymi tłami. Niektórzy narysowali także zwierzęta polskich lasów.

Ostatni dzień pierwszego tygodnia naszych spotkań przebiegał pod hasłem Lata w mieście. Przypomnieliśmy sobie zasady poruszania się po ulicach pieszo i na rowerze. Wysłuchaliśmy opowiadania Petera Carnavasa Ostatnie drzewo w mieście. Graliśmy w klasy, przy czym zależnie od pola, na które spadła nasza piłka, odpowiadaliśmy na pytania na temat przyrody, sportu i baśni, łączyliśmy zabytek z nazwą miasta lub graliśmy w kalambury. Zajęcia zakończyliśmy tworzeniem makiety miasta. Wyszło wspaniale!

18 sierpnia w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty haftu matematycznego. To ciekawa technika, w której najpierw nakłuwamy kartkę według wzoru, a potem przewlekamy nitkę przez dziurki w odpowiedni sposób, by powstał obrazek. Na zajęciach tworzyliśmy kartki urodzinowe z serduszkiem. Można pozazdrościć solenizantom, którzy dostaną takie piękne, własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami

22 sierpnia zaczął się drugi tydzień Wakacji w bibliotece. Tematem zajęć były różne miejsca na Ziemi.

Wakacyjną podróż zaczęliśmy od naszego miasta. Rozmawialiśmy o ulubionych miejscach w Starogardzie Gdańskim. Rozpoznawaliśmy na zdjęciach zabytki i miejsca, po czym umieszczaliśmy je na planie centrum miasta. Wysłuchaliśmy opowiadania Marcina Heiecka Złoty dzban Wierzycy z czasopisma Zapiski Kociewskie. Losowaliśmy zadania, rzucając wielką kostką: odpowiadaliśmy na pytania o Starogardzie lub zgadywaliśmy, który budynek został przedstawiony na dawnym lub współczesnym zdjęciu. Kierując się wskazówkami, odgadywaliśmy, o jakie miejsce w mieście chodzi – np. dokąd listonosz zaniesie list adresowany do Prezydenta Miasta, gdzie kurier zawiezie paczkę z książkami do wypożyczalni dla dzieci lub gdzie w Starogardzie odpoczniemy w otoczeniu przyrody. Namalowaliśmy, co chcielibyśmy zmienić lub wybudować w Starogardzie, by nasze miasto było jeszcze piękniejsze. Znaleźliśmy też czas na gry i puzzle.

23 sierpnia nasze spotkanie poświęciliśmy Trójmiastu. Przeczytaliśmy legendę Nieposłuszna flądra z Przewodnika po legendach polskich Marty Berowskiej. Podzieliliśmy się na 2 grupy i stworzyliśmy “statki”, które poruszały się zgodnie z sygnałami, czasami rozwijając żagle, rzucając koło ratunkowe człowiekowi za burtą, zawijając do portu lub uciekając przed piratami. Odgadywaliśmy, czy przedstawione na zdjęciach budynki znajdują się w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni. Tworzyliśmy widoczki z zabytkami Trójmiasta w ramkach z tekturowych kół ratunkowych ozdobionych krepą.

Kolejnego dnia dowiedzieliśmy się co nieco o Warszawie. Posłuchaliśmy, jak wyglądała wycieczka rodziny Ciumków do Łazienek Królewskich w książce Pawła Beręsewicza Warszawa. Spacery z Ciumkami. Rozpoznawaliśmy zabytki stolicy po fragmentach zdjęć. Bawiliśmy się z chustą animacyjną. Wykonywaliśmy wydzieranki, wykorzystując kolorowanki przedstawiające Warszawę, krepę i stare gazety. Chętni grali w gry planszowe i karciane.

W czwartek nasze “podróże” zaprowadziły nas do różnych europejskich krajów. Wysłuchaliśmy fragmentu książki Elizy Piotrowskiej Ciocia Jadzia w Rzymie, w którym tytułowa bohaterka udaremniła złodziejowi ucieczkę z bezcennym obrazem. Losowaliśmy flagi, a gdy nasza flaga miała cechę podaną przez bibliotekarkę, musieliśmy szybko zamienić się miejscami. Spróbowaliśmy też tej samej zabawy z chustą animacyjną, a hasłem do zmiany miejsc były kolory. Dopasowywaliśmy tradycyjne stroje do odpowiednich krajów. Posłuchaliśmy historyjki o podróży po Europie, w odpowiednich miejscach udając statek lub pociąg albo hałasując gazetą: machaliśmy nią na pożegnanie jak chustką, ugniataliśmy jak ciasto na pizzę, służyła nam jako parkiet do stepowania itd. Poznawaliśmy flagi państw Europy, kolorując je według wskazówek umieszczonych w atlasach.

Ostatni dzień wakacyjnych zajęć był przeznaczony na “podróż” dookoła świata. Wysłuchaliśmy fragmentu książki Hulajnogą przez Smoczą Wyspę Dominika Wieczorkiewicza. Słuchając opisów, dopasowywaliśmy zdjęcia ludzi z różnych zakątków świata do ich domów. Losowaliśmy zdjęcia miejsc, roślin, zwierząt, potraw itd. i przyporządkowywaliśmy je do kontynentów, z których pochodzą. Słuchaliśmy muzyki, odgadywaliśmy, jaki to taniec i które zdjęcie tańczących ludzi go przedstawia. Układaliśmy puzzle z mapą świata. Wykonywaliśmy kwiatki z krepy, papieru i wykałaczek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wakacyjnych spotkań oraz wolontariuszom. Mamy nadzieję, że będziemy często się z Wami widzieć przy wypożyczaniu książek, w czytelniach i na różnego rodzaju spotkaniach w bibliotece. Śledźcie naszą stronę internetową i profil na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o tym, co się u nas dzieje.

 

Skip to content