Od Wisławy do Melchiora – zimowe zabawy literackie

Zdjęcia ze spotkania z książką "Zabawy literackie" Wisławy Szymborskiej. Na dwóch grupa dzieci i młodzieży siedzi przy stole z bibliotekarką, przed sobą mają kartki i ołówki. Tablica z wyjaśnieniem pojęć limeryki, lepieje i altruitki wraz z przykładami takich wierszyków. Książka "Zabawy literackie" Szymborskiej.
Podczas minionych ferii zimowych odbyło się spotkanie z humorystyczną twórczością noblistki Wisławy Szymborskiej. Młodzi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z niektórymi utworami poetki – były to znane z poezji Wysp Brytyjskich limeryki, których pisaniem także Szymborska się parała, oraz stworzone przez nią humorystyczne gatunki wierszy – altruitki i lepieje. Sądząc po salwach śmiechu, ta poezja bawi do dziś. Wyjaśniliśmy sobie, jakie cechy posiada każdy z tych wierszy. Potem uczestnicy zaczęli pisać własne lepieje. Okazało się, że pisanie wierszy to ciężka praca i czasem trudno szybko wpaść na pomysł, jakie czynności ze sobą zestawić, by jedna z nich była lepsza. A do tego wszystko ma się rymować! W miarę kolejnych prób, łatwiej było coś wymyślić. Spotkanie pozwoliło zmierzyć się z nowym wyzwaniem i dowiedzieć się czegoś nowego o poezji.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatora znanej na pewno naszym czytelnikom ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, z okazji minionego Roku Wisławy Szymborskiej (i premiery Zabaw literackich – zbioru jej humorystycznych utworów) oraz trwającego Roku Melchiora Wańkowicza. Projekt Od Wisławy do Melchiora – kreatywne zabawy literackie związany jest z obchodami Nocy Bibliotek, na którą zapraszamy w październiku. Dziękujemy organizatorom za przesłanie egzemplarza książki.