Ferie zimowe z biblioteką 2021: Bezpieczne ferie

Niestety, pandemia ograniczyła możliwości wypoczynku podczas ferii zimowych. Na pocieszenie wczoraj spadł śnieg, dając okazję do ulepienia pierwszego w tym roku bałwana – oby wytrzymał jak najdłużej!

Zapraszamy do codziennego zaglądania na naszą stronę internetową, gdzie będziemy zamieszczać ciekawe linki np. do audiobooków, artykułów i filmów z ciekawostkami oraz zadania dla czytelników.

Jeszcze dzisiaj dzieci i młodzież do lat 16 w dni powszednie nie może sama wychodzić z domu (poza nielicznymi wyjątkami) w godzinach od 8:00 do 16:00, ale już od 5 stycznia ma się to zmienić. Jeśli mieszkacie zbyt daleko, aby wybrać się do biblioteki sami, zachęcamy do zamawiania książek telefonicznie, mailowo lub przez konto czytelnika, aby starsi członkowie rodziny mogli je odebrać. A może zorganizujecie sobie rodzinną wyprawę do biblioteki? Czekamy!

Polecamy książki i audiobooki do wypożyczenia w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży:

Mamy też książki ćwiczące spostrzegawczość, np. Detektyw Pierre w labiryncie lub Gdzie jest Wally? Starsze dzieci i młodzież mogą zmierzyć się z komiksami paragrafowymi, w których wybieramy, co robią nasi bohaterowie. Zapraszamy do wypożyczania!

Z powodu braku możliwości wyjazdu na ferie, więcej czasu będziemy spędzać w domu, często przed ekranem komputera lub telewizora. Z powodu nauki zdalnej ostatnio i tak trzeba było dużo korzystać z komputera, więc może w ferie warto zrobić sobie przerwę i odpocząć od monitorów, a przynajmniej skrócić czas przed nimi spędzany. Jeśli jednak włączacie komputer (np. po to, aby sprawdzić, co przygotowaliśmy dla Was na ferie), należy pamiętać o zasadach bezpiecznego z niego korzystania. Znajdziecie je np. TUTAJ lub TUTAJ

A kiedy już wyjdziecie z domu, pamiętajcie, że cały czas trwa pandemia i obowiązują zasady reżimu sanitarnego: noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowywanie dystansu. O koronawirusie i zasadach bezpieczeństwa mających ograniczyć jego rozprzestrzenianie można poczytać w bezpłatnych ebookach dla dzieci:

Na pewno takie krótkie przypomnienie większości z Was wcale nie będzie potrzebne, bo przez ostatnie miesiące staliście się ekspertami od tego, co wolno, a czego nie, podczas pandemii.

Obiekty sportowe są zamknięte, ale może podczas ferii uda Wam się kilka razy wybrać na sanki? Oczywiście, dopóki obowiązuje zakaz samodzielnego wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży do lat 16, z dorosłym opiekunem, ewentualnie po godzinie 16:00. O bezpiecznej jeździe na sankach oraz korzystaniu z innych – w obecnych warunkach mniej dostępnych – zimowych rozrywek opowiada film EduKredki. Krótkie podsumowanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii znajdziecie TUTAJ.

Można też wybrać się na zimowy spacer, tylko pamiętajcie o odpowiednim ubraniu. Skorzystajcie z obecnej pogody i zróbcie sobie zdjęcia na śniegu. Które miejsce chcielibyście zobaczyć w zimowej odsłonie?

Do przeczytania/obejrzenia dla najmłodszych:

• dowiecie się, jak ferie zimowe spędza Pucio, z książki Marty Galewskiej-Kustry Pucio uczy się mówić – polecamy książki z kartonowymi kartkami dla maluszków ze zbiorów naszej biblioteki;
  • jak wygląda Zimowe szaleństwo w krainie Niestraszków dowiecie się z opowiadania Joanny Wachowiak.

Dla starszych pomysły na domową grę zręcznościową:

A może zagracie w zimowe memo? Czy ktoś nie zna tej zabawy? Pobierzcie (kliknijcie na obrazku prawym przyciskiem myszy, po czym wciśnijcie “Zapisz obraz jako…” i zatwierdźcie) i wydrukujcie 2 razy poniższe obrazki. Możecie nakleić je na sztywne kartoniki w tym samym rozmiarze (np. wycięte z bloku technicznego). Pomieszajcie, odwróćcie i rozłóżcie obrazki. Wtedy możecie już przystąpić do gry: odkrywajcie po kolei po dwa kartoniki – jeśli trafiliście na obrazki do pary, zabieracie je, a jeśli nie trafiliście – odkładacie je na miejsce i próbuje kolejny gracz. Można też grać samemu, sprawdzając, jak dużo czasu lub jak wiele prób zajmie Wam sparowanie wszystkich obrazków. Powodzenia!

Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo, używając różnych szyfrów. Komu uda się odgadnąć całe hasło?