Kot Mruczek poleca… na Wielkanoc

Aby urozmaicić naszym młodym czytelnikom czas spędzony w domu, Biblioteczny Klub Czarnego Kota poleca różne ciekawostki, zadania i zabawy, z których możecie skorzystać w tym czasie. W tym tygodniu, tuż przed Wielkanocą, mamy propozycje dla…

… WIELBICIELI ROBÓTEK RĘCZNYCH.

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania, skręcania i nawijania sztywnych nici, sznurków lub pasków skóry, by bez użycia narzędzi wykonać dekoracyjne i użyteczne przedmioty, np. biżuterię, makatki, narzuty, kwietniki, torebki. Popularne kolorowe “bransoletki przyjaźni” też są tworzone tą techniką.

Tym razem proponujemy prostą makramę, która ozdobi koszyczek ze święconką, a jednocześnie przytrzyma w środku pisanki i świąteczne przysmaki, które można bezpiecznie ulokować w otworach plecionki. Można nawet wypełnić koszyk “z górką”, bo plecionka uchroni zawartość przed wypadnięciem. Kijek jest po to, by przytrzymać sznurki w miejscu i ułatwić ich zaplątywanie. Jeśli makrama ma być ozdobą na ścianę, nie trzeba wyciągać kijka – będzie ciekawym elementem dekoracji. Można też po zapleceniu makramy wyciągnąć ostrożnie kijek i przewlec sznurek – wtedy nasze dzieło posłuży np. jako serwetka lub – jak w naszym przykładzie – ozdoba koszyka.

Makramę można wykonać w różnych rozmiarach. Oczywiście, do wykonania narzuty na łóżko lub chociażby poszewki na poduszkę potrzeba odpowiednio dużo sznurka, a także czasu i cierpliwości. Dlatego radzimy zacząć od drobnych ozdób. W jednym z kolejnych wpisów pokażemy, jak zrobić makramową zakładkę do książki.

… WIELBICIELI PRAC PLASTYCZNYCH.

Pod tym linkiem rodzice znajdą propozycje wielkanocnych prac plastycznych, także dla najmłodszych dzieci.

… WIELBICIELI ŁAMIGŁÓWEK.

Kto rozwiąże naszą krzyżówkę i odpowie na pytanie?

Życzymy wszystkim Czytelnikom radosnych świąt oraz tego, byśmy jak najszybciej mogli bezpiecznie spotykać się w bibliotece!