XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020: 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzisiaj przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – święto obchodzone od 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji życzymy Koleżankom i Kolegom z wszystkich bibliotek dużo wytrwałości w propagowaniu literatury, radości i satysfakcji z pracy oraz pomyślności w życiu osobistym. Nasze święto rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje już XVII edycję tej akcji mającej na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem “Zasmakuj w bibliotece”, więc zapewne nie raz w naszych wpisach pojawią się kulinarne nawiązania.

Przypominamy, że 6 maja nasza biblioteka wznowiła działalność w ograniczonym zakresie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00 czynne są Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży (ul. Paderewskiego 1, przy Rynku) oraz Wypożyczalnia w Filii nr 1 (al. Wojska Polskiego 30). Filia nr 2 (ul. Reymonta 1, w Osiedlowym Domu Kultury) oraz wszystkie czytelnie (w tym Czytelnia Internetowa) pozostają nieczynne do odwołania. Prosimy Czytelników o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pandemii oraz o wcześniejsze zamawianie książek przez telefon, e-mail lub konto czytelnika w katalogu online, by nie czekać w kolejce. Szczegóły TUTAJ.

Ponieważ z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie możemy zaprosić przedszkolaków i uczniów na zajęcia w bibliotece, na naszej stronie internetowej będziemy dzielić się z młodszymi i starszymi czytelnikami linkami do ciekawych miejsc w sieci i proponować rozwiązywanie łamigłówek.

DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW

Czy ktoś jeszcze nie zna piosenki, jaką nagrano w ramach akcji “Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki? Nie? To możecie posłuchać jej TUTAJ.

Bibliotekarze i biblioteki mają święto, a znany z książek Wojciecha Widłaka sympatyczny prosiaczek Wesoły Ryjek też świętuje, ale urodziny mamy. Czy udało mu się ją zaskoczyć? Dowiecie się, słuchając opowiadania “Prezent”.

Na tvp.vod.pl można zobaczyć spektakl muzyczny z Teatru Miniatura “Zostań przyjacielem” autorstwa Tomasza Mana, będącego też jego reżyserem. Uciekająca z zoo pingwinka Pinia oraz porzucony przez właścicielkę żółw Franciszek przypadkiem się spotykają, ale czy się polubią? Możecie się przekonać.

Wydawnictwo Kultura Gniewu udostępniło za darmo pierwszy tom komiksu “Bajka na końcu świata” Marcina Podolca.

Uczniowie mogą zmierzyć się z jolką o tematyce książkowej. Oczywiście, młodsi z pomocą rodziców. Powodzenia!

DLA DOROSŁYCH

Na tvp.vod.pl można obejrzeć musical Wojciecha Kościelniaka na podstawie “Chłopów” Władysława Reymonta. Przedstawienie z Teatru Muzycznego w Gdyni zostało podzielone na dwie części.