XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020: 10 maja

Niedziela jest trzecim dniem Tygodnia Bibliotek. Już jutro naszą stronę internetową odwiedzi tajemniczy gość. Zapraszamy szczególnie dzieci, by jutro odwiedziły naszą stronę internetową lub profil na Facebooku.

DLA NAJMŁODSZYCH

Może w ten dzień warto zrobić coś miłego dla innych? Tak jak Basia, bohaterka serii książek Zofii Staneckiej, która postanowiła przygotować śniadanie dla całej rodziny? Czy to się jej udało? Posłuchajcie.

Nie wypada spóźniać się na posiłek. Czy dzieci zdążą na śniadanie? I co czeka na nie na stole? (Pliki w dwóch wersjach, gdybyście chcieli je wydrukować.)

*** *** ***

Wysłuchajcie wiersza Czarna krowa Natalii Usenko. Jak wyobrażacie sobie bohaterkę wiersza? Może spróbujecie ją narysować? Czy macie  pomysły na inne fantastyczne zwierzęta?

DLA UCZNIÓW

W niedzielę warto byłoby się wybrać na spacer – oczywiście, wirtualny – do Filharmonii Narodowej? Albo obejrzeć koncert dla dzieci zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, podczas którego można dowiedzieć się wiele o instrumentach i muzyce?

DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Może warto sięgnąć po klasykę? Powieści historyczno-przygodowe takie jak Trzej muszkieterowie Alexandra Dumasa lub Trylogia Henryka Sienkiewicza (Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski).

Polona to największa cyfrowa biblioteka w Polsce. Zawiera nie tylko książki, ale również czasopisma, zdjęcia archiwalne, grafiki, ulotki i inne materiały. Ponieważ hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi Zasmakuj w bibliotece, to może przeglądanie Polony warto zacząć od 365 obiadów Lucyny Ćwierczakiewiczowej, słynnej książki kucharskiej z XIX wieku?

Na koniec odpowiedź do wczorajszej “Dobrze przyprawionej zagadki”: I-O-14; II-S-2; III-F-12; IV-C-10; V-J-20; VI-L-5; VI-L-5; VII-D-17; VIII-I-19; IX-A-3; X-T-18; XI-H-11; XII-B-1; XIII-N-7; XIV-G-4; XV-M-13; XVI-R-16; XVII-E-9; XVIII-U-15; XIX-K-6; XX-P-8.