Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020: 13 maja z wizytą gościa

Gość Tygodnia Bibliotek, pani Anna Staranowicz-Cisek, opowiedziała więcej o kolejnej książce z serii “Jedno imię, wiele historii”. Pozdrowiła też nasz nieoceniony Biblioteczny Klub Czarnego Kota. W każdej książce jest miejsce na własną historię. W jaki sposób Wy byście ją napisali? Czy napisalibyście o sobie wiersz, czy raczej opowiadanie? Jakie wydarzenie ze swojego życia chcielibyście opisać?

*** *** ***

Ponieważ nasz gość opowiada o słynnych Jankach, w tym o Janie Brzechwie, przypomnijmy sobie bajki napisane przez tego pisarza. Na tvp.vod.pl można obejrzeć spektakl Pchła szachrajka w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego i reżyserii Anny Seniuk, a aktor Piotr Kosewski czytał Szelmostwa Lisa Witalisa podczas wydarzenia zorganizowanego przez Oliwski Ratusz.

*** *** ***

Dla starszych uczniów przygotowaliśmy krzyżówkę. A raczej dwie krzyżówki-bliźniaki, bo w każdej z nich część liter (te w żółtych kratkach) jest taka sama. Po rozwiązaniu lewej krzyżówki (do wyszukania nazwisk autorów lub imienia z tytułu może posłużyć katalog online), wszystkie litery z żółtych kratek przepisujemy do prawej krzyżówki. Następnie odgadujemy hasła z prawej krzyżówki i staramy się dopasować je do liter widocznych w żółtych kratkach. Litery z ponumerowanych kratek utworzą rozwiązanie. Czy podoba Wam się rozwiązywanie takich powiązanych ze sobą krzyżówek?

*** *** ***

Młodzieży i dorosłym polecamy stronę ninateka.pl i jej nagrania z koncertów. Może znajdzie się tam nagranie, które miło będzie Państwu sobie przypomnieć. A może warto skorzystać z wirtualnego zwiedzania muzeów z całego świata?

*** *** ***

Rozwiązanie wczorajszego zadania o zachowaniu się przy stole: