2020 – Rok Świętego Jana Pawła II

18 maja obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża. Z tej okazji uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Uzasadniając tę decyzję, przypomniano Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy oraz że sięgając do źródeł chrześcijaństwa,uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa.

Najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II można przypomnieć sobie np. na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II lub archidiecezji krakowskiej. Gdyby ktoś z Czytelników chciał poczytać więcej, może przeszukać nasz katalog online w poszukiwaniu dzieł papieża i o papieżu. Hasło autorskie i przedmiotowe do wyszukiwania to: Jan Paweł II (papież ; 1920-2005).

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach udostępnia m.in. materiały o dzieciństwie papieża, wirtualne zwiedzanie muzeum i wycieczkę jego śladami.

Jan Paweł II znany jest także jako poeta i dramaturg.  Spektakl Teatru Telewizji w oparciu o jego sztukę Brat naszego Boga poświęconą życiu św. brata Alberta Chmielowskiego można obejrzeć na vod.tvp.pl.