2020 – Rok Leopolda Tyrmanda

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej rok 2020 ustanowiono Rokiem Leopolda Tyrmanda, którego stulecie urodzin (16 maja) oraz 35. rocznica śmierci (19 marca) przypada w tym roku. Pisarz, dziennikarz i publicysta – najbardziej znany z uznawanej za kultową powieści Zły oraz Dziennika 1954. Uchwała, uzasadniając decyzję Sejmu, podkreśla, że Tyrmand był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Zasłynął jako krytyk ustroju komunistycznego oraz propagator zakazanego w czasach stalinowskich jazzu.

Więcej o życiu i twórczości artysty można przeczytać w obszernym artykule Krystyny Dąbrowskiej na portalu culture.pl lub artykule na portalu dzieje.pl.

Ninateka.pl pozwala na wysłuchanie poświęconemu Tyrmandowi odcinka audycji Finezje literackie (część 1, część 2, część 3, część 4, część 5), emitowanego w Polskim Radiu w 1997 roku.

W katalogu online można sprawdzić, jakie książki pisarza oraz o pisarzu znajdują się w naszej bibliotece.