Kot Mruczek poleca… podróże w kosmos

Biblioteczny kot Mruczek zabierze dziś Was w przestrzeń kosmiczną. Uczniowie na pewno znają wszystkie planety Układu Słonecznego i kolejność, w jakiej poruszają się wokół Słońca, ale jeśli są wśród Was tacy, którzy o tym jeszcze nie słyszeli lub potrzebują powtórki, to polecamy najpierw posłuchać piosenki. Komu mało wiadomości, może wysłuchać krótkiego wykładu.

Kino Świat udostępnia przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym polski film animowany Gwiazda Kopernika. Dziecięce Muzeum Ciekawej Historii przygotowało krótkie wideo o słynnym astronomie i jego osiągnięciach.

Znający język angielski mogą sprawdzić, co amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – czyli NASA – przygotowała na swojej stronie dla dzieci. Poza tym na stronach NASA można znaleźć np. najciekawsze zdjęcia satelitarne Ziemi lub e-booki do pobrania – nawet osoby słabo władające angielskim mogą nacieszyć oczy zdjęciami w e-bookach: Earth Book 2019 (Księga Ziemi 2019), Earth at Night (Ziemia nocą), Earth as Art (Ziemia jako dzieło sztuki), Saturn System. Through the Eyes of Cassini (Układ Saturna. Oczami Sondy Cassini), Hubble Focus. Galaxies through Space and Time (Przez Teleskop Hubble’a. Galaktyki w czasie i przestrzeni). Wszechświat jest naprawdę piękny!

Przygotowaliśmy dla Was zadanie: wykreślcie nazwy planet w kolejnych kołach zgodnie z ich kolejnością odległości od Słońca, a pozostałe litery utworzą rozwiązanie. Wykreślanie należy zacząć od ciemnej linii, a odczytując litery hasła zacząć od zewnętrznego koła. Powodzenia!

Temat kosmosu można potraktować także mniej naukowo i poważnie. Najmłodsi mogą obejrzeć odcinek o Agatce i ufoludku. A gdyby tak puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak wyglądaliby kosmici? Może ktoś z Was ich narysuje? W końcu całkiem niedługo, 2 lipca, przypada Światowy Dzień UFO.

Wydawnictwo Kultura Gniewu udostępniło tom serii Detektyw Miś Zbyś na tropie pt. Kosmos to za mało. A w tym filmie macie pomysł na pracę plastyczną – rakietę.

*** *** ***

Rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego wpisu: TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ.