Wakacje z biblioteką 2020: Na sportowo

Wakacje z biblioteką 2020: Na sportowo

Gdyby nie epidemia koronawirusa, już za dwa tygodnie oglądalibyśmy występy polskich sportowców na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dla bezpieczeństwa całe wydarzenie przeniesiono na przyszły rok. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wspólnie poćwiczyli w domu lub – korzystając z pięknej letniej pogody – na dworze. Zorganizujmy sobie własne igrzyska! Wymyślając konkurencje, nie trzeba wybierać dyscyplin sportowych, ale można wykorzystać znane wszystkim gry zręcznościowe i zabawy.

Ciekawe gry i zabawy podwórkowe znajdziecie w książce Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat dostępnej w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (I piętro).
Ruszać się i ćwiczyć możemy prawie wszędzie, także nie ruszając się z domu. Najmłodszym oraz rodzicom i nauczycielom proponujemy muzyczne zabawy i ćwiczenia dywanowe z kanału Muzykalna Sowa, np. Jeże lub Dziób. Można też samodzielnie wymyślić proste układy taneczne (przykład).
***   ***   ***

Kilka propozycji zabaw sportowych, w które można się bawić nawet nie wychodząc z domu:

Konkurencja 1: Badminton/Tenis stołowy/Tenis ziemny. Można zaimprowizować grę w tenisa lub badmintona, wykonując rakietki z talerzyków papierowych, jak pokazano w tym filmie. By uprościć ich wykonanie, można zrezygnować z ich ozdabiania, zamiast kleju na gorąco użyć mocnej taśmy klejącej, a za rączki mogą posłużyć np. drewniane łyżki. Najlepiej grać balonami, by łatwo tłukące się elementy wystroju wnętrz pozostały bezpieczne.

Konkurencja 2: Golf/Hokej na trawie. Za kij może posłużyć znaleziona na spacerze gałąź lub zwykły patyk, do którego przykleimy taśmą końcówkę z kartonu (warto złożyć razem ze dwie lub trzy warstwy i solidnie okręcić taśmą klejącą, by nasz kij się nie zniszczył po pierwszym uderzeniu). Uwaga na wszelkie szyby i wazony – dla bezpieczeństwa lepiej użyć zwiniętych w kulkę gazet. Pamiętajcie, by toczyć kulki po podłodze, a nie odbijać ich w powietrze. Grając w golfa w domu, możemy celować do przewróconego na bok małego pojemnika lub oznaczyć dołki, kładąc na podłodze chusteczkę lub przyklejając kawałki taśmy malarskiej – kulka musi trafić na oznaczone pole (lub do pojemnika) po jak najmniejszej liczbie uderzeń. Aby było sprawiedliwie, wszyscy powinni zaczynać z tego samego miejsca. Grając w hokeja, możemy celować w bramkę oznaczoną np. przez dwie plastikowe butelki wody lub dwa krzesła.

Konkurencja 3: Koszykówka. Można użyć lekkich piłeczek lub zwinąć gazety w kulki. Ustawiamy pojemnik i staramy się do niego trafić jak najwięcej razy. Wszyscy powinni rzucać z tej samej odległości i mieć do dyspozycji tyle samo kulek. Jeśli jest remis, zwiększamy odległość i próbujemy jeszcze raz.

Konkurencja 4: Lekkoatletyka – chód sportowy. Pokonajcie całą długość pokoju, poruszając się w określony sposób, np. na czworaka, na jednej nodze, stawiając stopę za stopą, skacząc jak żaba. Upewnijcie się najpierw, czy macie dość miejsca na taką zabawę, by nie uderzyć się o meble.

Konkurencja 5: Piłka nożna. Lubicie prace plastyczne? Może stworzycie własne boisko do piłki nożnej lub do gry w piłkarzyki?

Konkurencja 6: Siatkówka. Na środku pokoju kładziemy skakankę, szalik lub pasek, wyznaczając połowy boiska. Odbijamy balon, starając się nie dopuścić, by spadł na naszą połowę boiska – taka sytuacja oznacza punkt dla przeciwnika.

Powodzenia!

***   ***   ***

Czy umiecie rozpoznać po fladze, z jakiego kraju pochodzą zawodnicy? Oglądając międzynarodowe zawody sportowe, łatwo nauczyć się, jak wyglądają flagi.

***   ***   ***

Zachęcamy do wysłuchania fragmentów audiobooka Jana Blecharza i Małgorzaty Siekańskiej Mój sport, moja radość. 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport czytanych przez siatkarzy polskiej reprezentacji.

***   ***   ***

Zapraszamy do wypożyczania książek o sporcie. Na zdjęciu poniżej część tych, które dostępne w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

***   ***   ***

Rozwiązanie zadania o psach i ich właścicielach z poprzedniego wpisu: 1. Chow chow Puchatek + pan Edward. 2. Yorkshire terrier Klakson + pani Krystyna. 3. Rottweiler Barbie + Justyna i Martyna. 4. Husky syberyjski Togo + Kasia. 5. Bernardyn Hrabina + Fabian, Michał, Zuzia i Piotruś. 6. Labrador Majonez + Agnieszka. 7. Doberman Wenecja + Marysia z rodzicami. 8. Buldog francuski Rózia + Julcia z rodzicami. 9. Owczarek niemiecki Kapitan + Tomasz. 10. Dalmatyńczyk Gracja + Krzysio i Kuba. 11. Chihuahua Tuptuś + Tatiana z mamą. 12. Jamnik krótkowłosy Rambo + Olaf.

 

 

Skip to content