Wakacje z biblioteką 2020: Godzina za godziną
W tym tygodniu zajmiemy się bardzo ważną sprawą, która dotyczy każdego – mierzeniem czasu. Codziennie musimy pilnować, by zdążyć na określoną godzinę – do przedszkola, do szkoły, na przyjęcie urodzinowe, na ulubiony program w telewizji. Chociaż popularne są zegary elektroniczne (mamy je np. na ekranie telefonów komórkowych), to warto też nauczyć się odczytywania godzin na zegarach ze wskazówkami.
*** *** ***
Chcielibyśmy polecić Wam kilka opowiadań dla dzieci na temat zegarów:
- Zegarek pradziadka Elżbiety Pałasz ze zbioru Świerszczyk. Wielka księga;
- Zegar z książki Wesoły Ryjek Wojciecha Widłaka;
- Basia i zegarek Zofii Staneckiej;
- Bajka o kukułce, zegarze i zegarmistrzu Wandy Chotomskiej ze zbioru Opowiadania na dobranoc.
A wiecie, że Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży prenumeruje czasopismo Świerszczyk? Kiedy czytelnia jest zamknięta, zapraszamy do wypożyczania starszych numerów! Można też u nas wypożyczyć książki Wojciecha Widłaka, Zofii Staneckiej i Wandy Chotomskiej. Dostępne tytuły można wyszukać w katalogu internetowym biblioteki.
*** *** ***
Czy znacie historię zegara? Jeśli nie, to w ramach ciekawostek polecamy Wam filmik, dzięki któremu będziecie mogli rozwiązać nasze zadanie.
*** *** ***
Dla najmłodszych czytelników, którzy jeszcze w pełni nie opanowali umiejętności odczytywania godzin na zegarze, polecamy filmik edukacyjny. Odczytywanie godzin można poćwiczyć, rozwiązując zadanie.
*** *** ***
Przed wykonaniem pracy plastycznej możecie obejrzeć kreskówkę pt. Czas, zegar i zegarmistrz w reż. Stefana Janika – odcinek serialu emitowanego w Telewizji Polskiej w latach 1973-1974.
*** *** ***
Na koniec każdy z Was może spróbować zrobić własny przyrząd do mierzenia czasu:
Powodzenia!
*** *** ***
Rozwiązanie zadania o flagach z poprzedniego wpisu.