Kot Mruczek poleca… na Światowy Dzień Turystyki
27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony w 1979 roku przez Światową Organizację Turystyki działającą w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień ten ma zwiększać świadomość wpływu turystyki na społeczeństwo, kulturę, politykę i ekonomię na całym świecie.
*** *** ***
Gdy już spakujemy Bagaż (z książki Wojciecha Widłaka Pan Kuleczka. Dom), możemy ruszać w Podróż (tego samego autora). Gdy droga będzie się dłużyć, na pewno ktoś zapyta Daleko jeszcze? (z To się nie mieści w głowie Renaty Piątkowskiej).
Jako turyści możemy zwiedzać mniej lub bardziej znane zakątki świata. Może zaczniemy od naszego kraju? Wyruszmy w podróż z baśnią i legendą! Wpadnijmy nad Bałtyk (Jurata – królowa Bałtyku), zahaczając o Gdańsk (Lwy z gdańskiego ratusza). Zjedzmy w Toruniu kilka pierników (O toruńskich piernikach) i udajmy się na południe do Ojcowskiego Parku Narodowego (O maczudze Herkulesa). Stamtąd już blisko do Krakowa (Smok wawelski). Wracając, zwiedźmy stolicę Polski, Warszawę (Wars i Sawa).
Zwiedzane miejsca można zaznaczyć na mapie Polski (może takiej z granicami województw lub z parkami narodowymi).
A kiedy już poznany trochę własny kraj, pora na dalsze wędrówki! Jeśli nie w rzeczywistości, to chociaż z książkami – wiele z tych, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki, dotyczy podróży, zabytków i zwierząt z różnych zakątków naszej planety. Zapraszamy do ich wypożyczania!
*** *** ***
*** *** ***
Rozwiązanie zadania o bohaterach bajek z poprzedniego wpisu: Jaś i Małgosia – pierniki; Gumisie – gumijagody; Aladyn – lampa; Piękna i bestia – róża; Bob Budowniczy – kask; Smerf Laluś – lusterko; Miś Paddington – parasol; Kopciuszek – pantofelek; Czerwony Kapturek – koszyk; Superman – kostium z literą “S”; O rybaku i złotej rybce – łódź; Pinokio – nos.