Kot Mruczek poleca… esperanto

Kot Mruczek poleca… esperanto

W tym tygodniu obchodzono Światowy Dzień Esperanto inaczej znany jako Dzień Ludwika Zamenhofa. Właśnie 15 grudnia przypada rocznica jego urodzin.

Esperanto to sztuczny język stworzony przez polskiego lekarza żydowskiego pochodzenia Ludwika Zamenhofa. Obserwując zróżnicowanych narodowo mieszkańców swojego rodzinnego miasta, Białegostoku, uznał, że konflikty między ludźmi różnych narodowości (Polakami, Żydami, Rosjanami i Niemcami) biorą się z braku wspólnego języka. Wspólny język miałby ułatwić ludziom pokojowe porozumienie się.

Już w gimnazjum stworzył pierwszą wersję swojego języka. W 1885 roku ukończył pracę nad ostateczną wersją espzypadaeranto. Po dwóch latach udało mu się znaleźć wydawnictwo, które opublikowało jego książkę Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny. Zamenhof, będący z zawodu okulistą, posługiwał się pseudonimem Doktoro Esperanto, co w jego języku oznaczało “doktora mającego nadzieję”. Słowo “esperanto” stało się później nazwą języka.

Esperanto zyskało sporą popularność. Wielu ludzi wiązało spore nadzieje w związku z udziałem uniwersalnego języka w zaprowadzeniu pokoju po I wojnie światowej. Ludwik Zamenhof był nawet zgłaszany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Nadzieję na pokój symbolizuje też flaga esperancja – zielony to kolor nadziei, biały oznacza neutralność, a pięć ramion gwiazdy – pięć kontynentów (licząc obie Ameryki razem i bez niezamieszkałej na stałe Antarktydy).

Po II wojnie światowej do Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowano petycję o uznanie esperanto za język światowy. Ostatecznie ze względu na rozpowszechnienie języka angielskiego to on stał się najważniejszym językiem w kontaktach międzynarodowych. Społeczność esperantystów nie przestała się jednak rozwijać. Esperanto posługuje się od 100 tysięcy do 2 milionów osób (dane różnią się w zależności od tego, jaki poziom znajomości języka uwzględniono). Co ciekawe, chociaż esperanto nie jest językiem urzędowym w żadnym kraju, to dla około tysiąca osób jest on pierwszym językiem, jakiego się nauczyli. W esperanto wydawane są książki i gazety, działają stacje radiowe oraz powstają programy telewizyjne (głównie w Internecie). Pomysł Ludwika Zamenhofa cały czas jest rozwijany.

A czy wiecie, gdzie w Starogardzie znajduje się ulica Ludwika Zamenhofa?

Spróbujcie dopasować słowa w esperanto (kręgle) do ich polskiego znaczenia (kule). Słowa w esperanto pochodzą z różnych języków. Może uczysz się któregoś i dzięki temu rozpoznasz słowo? Możesz także skorzystać z internetowego słownika. Powodzenia!

Może chcecie sprawdzić, czy łatwo nauczyć się esperanto? Na stronie Polskiej Młodzieży Esperanckiej przeczytacie krótkie wprowadzenie, a jeśli Was zachęci, możecie pobrać broszurę Odkryj esperanto. Przeczytajcie o podstawach gramatyki tego języka oraz o alfabecie i wymowie. Może nauka esperanto jest dla Ciebie?

 

Skip to content