Ferie zimowe z biblioteką 2021: Kra, kra, kra… kraczące ptactwo
Czy lubicie obserwować ptaki? Sikorki w karmniku zimą, bociany na łąkach wiosną, kawki i wrony kręcące się po mieście w poszukiwaniu pożywienia…? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tymi ostatnimi. Czy wiecie, jakie ptaki krukowate występują w Polsce? I że nie wszystkie są szaro-czarne? Ptaki krukowate są tematem wielu legend i ofiarą – nieraz bardzo krzywdzących – przesądów. Są też wyjątkowo inteligentnymi stworzeniami.
W bibliotece znajdziecie książki o krukowatych i innych ptakach dla młodszych i starszych czytelników. Poniżej propozycje książek ze zbiorów Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Trochę informacji o krukowatych:
- Piotr Horzela opowiada o wronach, gawronach, kawkach i srokach;
- krótki film pomagający odróżnić różne gatunki krukowatych;
- 6 najbardziej znanych w naszym kraju krukowatych przedstawia artykuł Czym się różni kawka od wrony? Ptaki krukowate w Polsce;
- głosów spotykanych w Polsce ptaków krukowatych możecie posłuchać TUTAJ;
- wiele ciekawostek – także o gatunkach, które nie występują w polsce – znajdziecie w internetowych atlasach krukowatych na stronach Media Nauka i ekologia.pl;
- starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym polecamy wydaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych i dostępną w formie elektronicznej książkę Rafała Śniegockiego Z pamiętnika skrzydlatych myśli. Informacje o krukowatych znajdziemy głównie w pierwszym rozdziale Ptaki z dużych miast.
Do poczytania/oglądania z krukowatymi w roli głównej:
- Szczęśliwa sroka ze zbioru 5-minutowe bajki o zwierzętach Barbary Supeł;
- wiersz Sójka Jana Brzechwy;
- wiersz Sroka Jana Brzechwy;
- wiersz Kto zna słowa na KRA…?! Wandy Chotomskiej;
- wiersz Warzyła sroczka kaszkę Czesława Janczarskiego wyśpiewany przez chór dziecięco-młodzieżowy Alla Polacca;
- poznańska legenda o królu kruków;
- o próżność posądzał kruki słynny bajkopisarz Ezop – jedna z wersji jego bajki Lis i kruk pochodzi ze zbioru Najpiękniejsze bajki o zwierzętach Stefanii Leonardi Hartley;
- najlepszego zdania o krukach nie miał także Stanisław Jachowicz, w wierszu Kruk i łabędź przedstawiający legendę, skąd wzięły się czarne pióra przy dziobach białych łabędzi.
Rozpoznajcie ptaki na zdjęciach. Spróbujcie określić, o którym ptaku opowiada Kot Mruczek.
Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo. Komu uda się odgadnąć całe hasło?