Ferie zimowe z biblioteką 2021: W zimowym rytmie

Przysłowie według Słownika języka polskiego PWN to krótkie zdanie zaczerpnięte ze źródeł literackich lub ludowych i utrwalone w tradycji ustnej, wyrażające jakąś myśl ogólną: wskazówkę, przestrogę. Przysłowia często wyrażają czynione przez ludzi obserwacje np. na temat pogody (np. kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata), godnego pochwały postępowania (np. ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka – oszczędzanie nawet drobnych kwot w końcu pozwoli uzbierać znaczną sumę) lub osądy ludzkiego charakteru (np. apetyt rośnie w miarę jedzenia – im więcej się posiada, tym więcej chce się mieć). Czasem służyły do wróżenia (np. Nowy Rok jaki, cały rok taki – szczęśliwie spędzony 1 stycznia przyniesie powodzenie w całym roku) lub przepowiadania pogody (np. Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie – jeśli w dniu świętej Barbary – czyli 4 grudnia – będzie odwilż, to w Boże Narodzenie będzie mróz). Przysłowia powstały dawno temu, pokazują sposób myślenia ludzi sprzed dziesięcioleci lub stuleci i dlatego niektóre z nich wydają się często niezrozumiałe lub czasami trochę obraźliwe (pewnie dzieciom niezbyt się podoba dzieci i ryby głosu nie mają, prawda?), ale warto je znać, by lepiej rozumieć nasz język, czytane książki.

Do czytania/oglądania:

Czy znacie polskie przysłowia o zimie? Spróbujcie dopasować brakujące wyrazy w miejsce płatków śniegu.

Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo. Komu uda się odgadnąć całe hasło?