Ferie zimowe z biblioteką 2021: Zimowe porządki

Nasze propozycje na weekend podczas ferii zimowych będą trochę krótsze niż w dni powszednie, ale mamy nadzieję, że mimo to znajdziecie w nich coś dla siebie.

Nadszedł nowy rok. Wiele osób z tej okazji podejmuje postanowienia noworoczne, obiecując sobie wiele rzeczy, które mają uczynić ich życie lepszym, “uporządkować” je. Już 11 stycznia (w drugi poniedziałek stycznia) będzie Dzień Sprzątania Biurka, który ma przypomnieć o wpływie otoczenia na wydajność pracy i nauki oraz na nasze zdrowie (na klawiaturach komputerów i biurkach gromadzi się bardzo dużo brudu, nawet więcej niż w toalecie, bo są rzadziej sprzątane). Może z okazji święta zdecydujecie się na jakieś małe porządki?

Zobaczmy, jak ze sprzątaniem radzą sobie filmowi bohaterowie:

• czy koty mogą pomagać w porządkach? Dowiecie się z odcinka Wielkie pranie z serialu Dziwny świat kota Filemona znanego także z książki Przygody kota Filemona Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana;
  • mały Samo sprząta pokój w opowiadaniu Samo dzielny sprząta sam Zofii Staneckiej. Ale czy taki maluch rozumie, na czym polega sprzątanie?
  • małą ryjówkę Florkę możecie znać z książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel lub serialu Pamiętnik Florki – czy nauczy się sprzątać w odcinku Potworny bałagan?
  • czy Kacper poradzi sobie ze sprzątaniem w odcinku serialu Kacperiada pt. Porządny bałagan. Serial jest inspirowany książkami Grzegorza Kasdepke (Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko);
  • czy uda się opanować straszny bałagan w przedszkolu? Dowiecie się z filmu Zofii Ołdak Co się wydarzyło w szatni? Czy przedszkole z 1970 roku jest podobne do dzisiejszego?
  • dla młodzieży: adaptacja powieści Małgorzaty Musierowicz Kłamczucha w reżyserii Anny Sokołowskiej – pierwsza miłość sprawia, że główna bohaterka wyrusza do dużego miasta, gdzie zatrudnia się jako pomoc domowa.

A może w przyszłym tygodniu wybierzecie się do biblioteki i wypożyczycie sobie lub rodzeństwu coś ciekawego do czytania? Może nawet literacki pierwowzór któregoś z powyższych filmów?

Zagadka na dziś! Ułóż puzzle: przeciągaj je, przytrzymując lewy przycisk myszki. Gdy ułożysz dwa fragmenty prawidłowo obok siebie, zostaną połączone przez program. Na gotowym obrazku wśród porozrzucanych par odszukaj skarpetki bez pary. Ile ich jest?

Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo. Komu uda się odgadnąć całe hasło?