Ferie zimowe z biblioteką 2021: W świecie wulkanów
Wulkany… pewnie spotkaliście się już z tym terminem w szkole na lekcjach przyrody czy geografii, a może niektórzy z Was są miłośnikami filmów przyrodniczych, w których mieliście okazje zobaczyć erupcję wulkanu? A może po prostu często odwiedzając bibliotekę i czytacie książki z zakresu geografii, więc nie jest Wam obca wiedza na temat wulkanów. Jeśli jednak niewiele o nich wiecie, dziś postaramy się pokrótce przybliżyć Wam tę tematykę.
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się wulkany? Żeby odpowiedzieć na to pytanie potrzebna jest wiedza na temat wnętrza Ziemi. O tym, jak i o samych wulkanach, dowiecie się z naszych książek, dostępnych w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Do obejrzenia/przeczytania:
- informacje o budowie wnętrza naszej planety znajdziecie w filmie edukacyjnym Podróż do wnętrza Ziemi;
- Dlaczego wulkany wybuchają? – tłumaczą wykładowcy Uniwersytetu Dzieci;
- które wulkany są najgroźniejsze? Większość z nich znajduje się na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, tworząc strefę częstych wybuchów wulkanów i trzęsień ziemi zwaną Pacyficznym Pierścieniem Ognia lub Okołopacyficznym Pasem Sejsmicznym;
- czy wiecie, że w Polsce także znajdują się wulkany, choć wygasłe? O nich poczytacie w artykule ze strony popularnego czasopisma National Geographic: Polska ma swoją krainę wulkanów. Wygasłych, ale wciąż zachwycających.
Jak zrobić samodzielnie “wulkan” w domu? Dowiecie się z filmu na kanale Nauka jest fajna. Dla bardziej widowiskowego efektu Waszego eksperymentu dodajcie do naczynia barwnik przed dodaniem sody – wystarczą nawet podarte kawałki kolorowej krepy.
Zadanie: Dopasujcie informacje o wulkanach do odpowiednich haseł.
Przez całe ferie zapraszamy do zabawy – każdego dnia ferii podamy jedno zaszyfrowane słowo. Komu uda się odgadnąć całe hasło?