Światowy Dzień Kociewia 2021: A u nas na Kociewiu…

Światowy Dzień Kociewia 2021: A u nas na Kociewiu…

Kociewie wyróżnia się spośród sąsiednich regionów swoją literaturą i sztuką, architekturą ludową, rzemiosłem i kuchnią, a także swoją gwarą. Jednym z badaczy gwary regionu był ks. Bernard Sychta, autor trzytomowego dzieła Słownictwo kociewskie na tle kultury ludowej i patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim.

Współcześnie Kociewiacy rzadko posługują się gwarą na co dzień, a warto zachować tę ważną część naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Słuchajcie artystów wykonujących utwory w gwarze (jak kapela Burczybas w TYM klipie nagranym z okazji jednego z poprzednich Światowych Dni Kociewia), szukajcie książek i artykułów w bibliotece oraz dostępnych w sieci stron dla miłośników regionu (np. Słowniczek kociewski), by poszerzyć swoją znajomość kociewskiego słownictwa.

O wyjątkowych miejscach naszego regionu można posłuchać lub poczytać. Autorzy bloga Ruszaj w drogę! tak zachęcająco opowiadają o Kociewiu, że chciałoby się poznać jego jeszcze nieodwiedzone zakątki.

Zainteresowanych regionalizmem zapewne ucieszy, że odcinki realizowanego przez TVP Gdańsk programu Dycht Kociewie można zobaczyć w Internecie.

Pogrupujcie pojęcia związane i niezwiązane z Kociewiem, przeciągając je na odpowiednią część ekranu.

Rozwiąż krzyżówkę, sprawdzając swoją znajomość gwary kociewskiej. W razie potrzeby wspomóż się wiedzą rodziny, książką lub podlinkowanym wyżej słowniczkiem.

 

Zachęcamy do poznawania naszego regionu przez cały rok, nie tylko w Światowy Dzień Kociewia!

 

Skip to content