Kot Mruczek poleca… żyć zdrowo
O zdrowie trzeba dbać codziennie – wszyscy o tym wiemy. W tym tygodniu obchodzimy trzy szczególne święta temu poświęcone.
Na 6 kwietnia – rocznicę rozpoczęcia pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku – ONZ ustanowiła Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju. Święto ma na celu podkreślenie znaczenia sportu w rozwoju praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki.
7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. Ten dzień to rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a obchodzone od 1950 roku święto ma zwracać uwagę na najbardziej palące problemy zdrowotne. W tym roku obchody przebiegają pod hasłem “Budujemy sprawiedliwszy i zdrowszy świat dla wszystkich”, co wiąże się ze zwalczaniem nierówności w dostępie do służby zdrowia, tak groźnej szczególnie w czasie pandemii. Wiele ludzi na świecie ma gorszy dostęp do opieki medycznej – w krajach, w których żyją brakuje lekarzy i pielęgniarek lub po prostu usługi zdrowotne są płatne i dlatego niedostępne dla gorzej zarabiających mieszkańców, w ich okolicach występuje zanieczyszczenie powietrza i wody, co odbija się na ich stanie zdrowia… Tym podobne czynniki, na które pojedynczy człowiek nie ma wpływu, a które stawiają go na gorszej pozycji nawet jeśli chce troszczyć się o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Ponieważ tego dnia jest także Dzień Pracownika Służby Zdrowia, składamy świętującym wyrazy uznania i życzymy wszystkiego, co najlepsze.
Dzisiaj przypomnimy, co można zrobić dla własnego zdrowia.
Po pierwsze: możemy chodzić do lekarza, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, realizować zalecenia lekarza, wykonywać badania kontrolne. Np. o dbaniu o zęby mieliśmy miesiąc temu cały wpis. A swoją wiedzę o zdrowiu możemy pogłębiać przez lekturę. Dla najmłodszych, czasami bojących się lekarzy, znajdą się książki oswajające z wizytą w przychodni lub szpitalu.
Pomóc maluchom w kontakcie lekarzem mogą także bajki do posłuchania lub poczytania:
- znana z książek i telewizji Świnka Peppa w odcinku George się przeziębił;
- kolejny znany książkowy bohater serialu Tupcio Chrupcio w odcinku Nie pójdę do doktora lub w opowiadaniu Idziemy do doktora!;
- odcinek Rodziny Treflików pt. Hop lekarstwo.
Po drugie: dla naszego zdrowia bardzo ważny jest sen. Komu z nas nie zdarzyło się zasiedzieć nad ciekawą książką i rano obudzić się niewyspanym? No właśnie, a spać powinniśmy przynajmniej osiem godzin dziennie, żeby następnego dnia być pełnym energii. Ciekawostki na temat snu dla uczniów i rodziców poznacie tutaj.
Po trzecie: kwestią, o którą bezwzględnie powinniśmy zadbać, jest zdrowe odżywianie. Nie żałujmy więc sobie owoców i warzyw, bo w nich jest bogactwo witamin. Zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia.
Po czwarte: jako że dzisiaj dzień sportu, nie możemy zapomnieć też o aktywności fizycznej. Spacery, bieganie, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, narty, taniec, tenis, hokej… Każdy znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że ciało staje się bardziej elastyczne i silne. Co więcej, podczas uprawiania aktywności fizycznej nasz mózg wydziela endorfiny, dzięki którym stajemy się szczęśliwsi.
Sportowe historie do obejrzenia lub posłuchania:
- odcinek serialu animowanego Hibbi pt. Sport to zdrowie;
- fragment audiobooka Więcej niż klub Pawła Beręsewicza.
Po piąte… I tu dochodzimy do najważniejszego: dbając o ciało, nie zapominajmy o umyśle. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Pozwólmy sobie na chwilę przyjemności z książka, dobrym filmem, krzyżówką, narysujmy coś, posłuchajmy muzyki, zagrajmy w planszówki… Mówiąc krótko, dajmy naszemu mózgowi się odstresować.
Łamigłówka na dziś:
Ostatnia sprawa – spędzajmy czas z rodziną i przyjaciółmi. Naukowcy podpowiadają, że przytulając się do najbliższych wzmacniamy naszą odporność i zdrowie.
Do poczytania i posłuchania dla starszej młodzieży i dorosłych:
- film Zwykle niezwykli o sportowcach z niepełnosprawnościami;
- seria filmików dla chcących rozpocząć ćwiczenia Rusz się po zdrowie;
- fragment audiobooka Mój sport, moja radość. 10 zasad treningu Jana Blecharza.
Rozwiązanie zadań z poprzedniego wpisu z cyklu Kot Mruczek poleca…:
- Rebus: Kolorowa pisanka.
- Odnajdywanie pisanek: