XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021: 12 maja – Międzynarodowy Dzień Limeryków

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021: 12 maja – Międzynarodowy Dzień Limeryków

Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Limeryków. Te pięciowersowe humorystyczne wiersze swoją nazwę wzięły od irlandzkiego miasta Limerick, a ich święto jest obchodzone w rocznicę urodzin Edwarda Leara – poety, który słynął z pisania limeryków. W Polsce limeryki pisali Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Krzysztof Daukszewicz, Jacek Kaczmarski i wielu innych.

Limeryk:
  • składa się z 5 wersów, z których pierwszy, drugi i piąty są dłuższe, a czwarty i piąty krótsze (zazwyczaj o 2-3 sylaby);
  • układ rymów w limeryku to AABBA;
  • pierwszy wers wprowadza bohatera i kończy się nazwą miejsca. Drugi wers nakreśla sytuację. Trzeci i czwarty to właściwa akcja, a piąty – rozwiązanie (żartobliwe i absurdalne);
  • uwaga: pierwszy, drugi i piąty wers oraz trzeci i czwarty powinny mieć tyle samo sylab akcentowanych.

Szczegółowe zasady pisania limeryków znajdziecie w artykułach poniżej. Oczywiście, od każdej zasady mogą być wyjątki – także o takich mniej typowych limerykach możecie tam przeczytać.

Czy chcesz wiedzieć więcej o limerykach? Przeczytaj:

W Międzynarodowy Dzień Limeryków zachęcamy do spróbowania swych sił w układaniu tych krótkich wierszy. Może napiszecie limeryk z nazwą jakiejś kociewskiej miejscowości? Pamiętajcie: im bardziej absurdalne, tym lepiej!

Zadanie na dziś!