Kot Mruczek poleca… poznać bociany

Kot Mruczek poleca… poznać bociany

Od 2003 roku 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Jest on powszechnie znanym i lubianym ptakiem. Osiąga wysokość około 1 metra, waży od 2 do 4,5 kg, a rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet do 2 metrów. Jest to ptak o białym upierzeniu ze skrzydłami zakończonymi czarnymi piórami. Ma długi, czerwony dziób i nogi. Łatwo go też rozpoznać po charakterystycznych dźwiękach, jakie wydaje. Nazywamy je klekotem. W Europie można go zaobserwować w okresie od marca do sierpnia. Najczęściej widzi się go przechadzającego się po polach w poszukiwaniu pożywienia lub przesiadującego w swoim wysoko ulokowanym gnieździe: na dachach, słupach elektrycznych, kominach czy specjalnie przygotowanych dla niego platformach. Kiedy robi się zimno, bociany odlatują do krajów Afryki Południowo-Wschodniej. W Polsce żyje około 20% światowej populacji bocianów, co oznacza, że co piąty bocian jest z Polski.

* * *

Polecanki na temat bocianów:

  • film edukacyjny Bociany od EduKredki;
  • Bocian – odcinek serialu Przygody Bolka i Lolka (bohaterów na pewno znacie także z książek, które można wypożyczyć w naszej bibliotece);
  • bocian pojawia się także w filmie animowanym Wiosenne przygody krasnala w reżyserii Witolda Giersza na podstawie książki Lucyny Krzemienieckiej O przygodach krasnala Hałabały – film powstał w 1959 roku i wygląda jak rysowany kredkami.

A dla wielbicieli podglądania dzikiej przyrody – transmisja z gniazda bocianów z Wiciny realizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia JASIENIAKI i z gniazda w Orzechowie na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Pamiętajcie, że w filmie z życia prawdziwych bocianów, bez opracowania filmu przez montażystę, mogą pojawiać się także mniej przyjemne sceny.

* * *

Prace plastyczne związane z bocianami:

  • bocian z papieru zaproponowany przez autorkę bloga Moje dzieci kreatywnie;
  • bocian z papierowego talerzyka na kanale Praca plastyczna;
  • bocian z papierowych talerzyków i plastikowej łyżeczki ze strony Dzieciaki w domu. Wykonywaliśmy kiedyś podobną pracę w bibliotece: jeśli nie macie wszystkich materiałów do jej zrobienia, to zamiast kleju na gorąco wystarczy dobrze skleić pracę taśmą dwustronną, a kłopotliwe wycinanie łyżeczek na nogi oraz piankę na dziób i ruchome oczy można zastąpić elementami wyciętymi z bloku technicznego (np. w naszej pracy zastąpiliśmy nogi z łyżeczek wyciętymi z brystolu stopami przyklejonymi do długich pomalowanych farbą wykałaczek);
  • dziób bociana – papierowa opaska na głowę z bloga Lubię tworzyć. Ostatnie dwie prace możecie zobaczyć na naszych zdjęciach poniżej.

* * *

Z okazji dzisiejszego święta mamy dla Was zadanie: ułóżcie zdanie z rozsypanych sylab.

* * *

Rozwiązanie zadania z poprzedniego wpisu z cyklu Kot Mruczek poleca…: Władcą Łąki została żaba. Na pewno dostojnie prezentuje się w koronie.

 

Skip to content