Wakacje z biblioteką 2021: Witamy wakacje

Dzisiaj zakończyliście rok szkolny, drugi raz podczas pandemii, która bardzo zmieniła to, jak wyglądała Wasza nauka. Gratulujemy Wam, że poradziliście sobie pomimo takich utrudnień i mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny będzie przebiegał normalniej. Życzymy Wam wspaniałych wakacji, które pozwolą Wam porządnie wypocząć.

* * *

Wakacje to wyjątkowy czas, więc nic dziwnego, że o letnich perypetiach dzieci i młodzieży powstaje mnóstwo książek. Kiedy uczniom miałyby się przydarzać niezwykłe przygody, jak nie w wakacje? Oto część książek z wakacjami lub latem w tytule ze zbiorów Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. O wiele więcej jest takich, po których tytułach nie da się odgadnąć pory roku, w której rozgrywa się akcja, ale dotyczą właśnie letnich miesięcy. Może sięgniecie po którąś z tych książek i zobaczycie, jak lato spędzają Wasi literaccy rówieśnicy?

* * *

Do poczytania/posłuchania/oglądania na początek wakacji:

— dla najmłodszych:

• pies Pypeć, kaczka Katastrofa i mucha Bzyk-Bzyk dyskutują o zaletach lata w opowiadaniu Lato i zima z książki Wojciecha Widłaka Pan Kuleczka. Dom, a w opowiadaniu Bagaż z tego samego tomu pakują się na wakacje;
  • czasem trudno wytrzymać długą podróż, co jest tematem opowiadania Daleko jeszcze? z książki Renaty Piątkowskiej To się nie mieści w głowie;
  • podróż staje się jeszcze uciążliwsza, gdy trzeba stać w korku, jak rodzina z opowiadania Bohater z książki Joanny Wachowiak Bartek, Lenka i sny;

— dla troszkę starszych:

• serial Podróż za jeden uśmiech na podstawie powieści Adama Bahdaja o tym samym tytule (reż. Stanisław Jędryka);
  • serial przygodowy Detektywi na wakacjach na podstawie powieści Długi deszczowy tydzień Jerzego Broszkiewicza (reż. Leokadia Migielska).

Przy okazji zachęcamy do wypożyczania książek tych autorów.

Wakacyjne prace plastyczne:

* * *

W każdym wpisie w serii Wakacje z biblioteką 2021 będzie znajdowało się zadanie dla Was. Rozwiązania podamy na początku roku szkolnego. Zapraszamy do wspólnej zabawy i rozwiązywania łamigłówek.

Zaczynamy od labiryntu: dokąd dzieci pojadą na wakacje? A jakie są Wasze wakacyjne plany? Pamiętajcie, że wakacje mogą być wspaniałe niezależnie od tego, czy pojedziecie gdzieś daleko czy blisko, czy może zostaniecie w domu i spędzicie ten czas z rodziną i kolegami.