Wakacje z biblioteką 2021: Dzień Czerwonego Kapturka

Dzisiaj obchodzimy Dzień Czerwonego Kapturka. Ta baśniowa postać w czerwonym płaszczyku, która wędruje przez las, by odwiedzić chorą babcię, wywodzi się z podań ludowych, a pierwszy raz została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce pt. „Bajki Babci Gąski”. Prawie dwieście la później również Bracia Grimm spisali baśń o Czerwonym Kapturku i włączyli do swego zbioru opowiadań wydanym w 1857 roku. W tej wersji Kapturek i Babcia  zostają uratowane przez Myśliwego. Bajka, co ciekawe, doczekała się także drugiej części w wykonaniu Braci Grimm – Kapturek, będąc już bardziej doświadczoną i sprytną dziewczynką, przygotowuje skuteczną zasadzkę na dużego, złego Wilka. Do dzisiaj wielu pisarzy opowiedziało własną wersję historii o Czerwonym Kapturku. Morał jednak pozostaje zawsze taki sam. Czerwony Kapturek uczy nas, żeby słuchać rodziców i nie rozmawiać z nieznajomymi.

W naszej bibliotece również znajdują się książki ukazujące przygody Czerwonego Kapturka. Może warto przypomnieć sobie baśń o dziewczynce wędrującej przez las do swojej Babci, która po drodze spotyka złego Wilka?

Do czytania, słuchania i oglądania: