Wakacje z biblioteką 2021: Komiksowo

Wakacje z biblioteką 2021: Komiksowo

Już w tym tygodniu – dokładnie 28 sierpnia – przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Ta data to rocznica urodzin Jacka Kirby’ego – znanego amerykańskiego rysownika komiksów i autora wielu postaci superbohaterów.

Komiks to opowiadanie historii za pomocą obrazu z dodatkiem tekstu. Układ kadrów (czyli tych pojedynczych rysunków-okienek na stronie) pokazuje upływ czasu, kolejność wydarzeń. W kadrach oprócz postaci i tła znajdują się także charakterystyczne dla komiksów dymki, w których znajdują się wypowiedzi bohaterów (dymki w formie “chmurki” oznaczają zwykle, że bohater myśli, a nie wypowiada napisanych słów na głos), a także wyrazy dźwiękonaśladowcze podkreślające, co dzieje się w przedstawionej scenie np. BUM! (gdy coś upada), DRYŃ DRYŃ (gdy odzywa się telefon) itp.

Komiksy mogą mieć formę tzw. pasków (kilka kadrów/rysunków tworzących krótką historyjkę) lub zeszytów i całych serii. Komiksy stanowiące zamkniętą całość czasami są nazywane powieściami graficznymi, by odróżnić je od komiksów w odcinkach i podkreślić ich zalety artystyczne.

* * *

Poniżej prezentujemy część komiksów, które możecie wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Czy je znacie? Lubicie? A może macie w domu własną kolekcję komiksów? Jeśli nie jesteście pewni, czy taki rysunkowo-tekstowy sposób opowiadania historii jest dla Was, wypróbujcie komiksy z bibliotecznych półek.

* * *

Wydawnictwo Kultura Gniewu udostępniło kilka swoich komiksów dla dzieci lub ich fragmenty w serwisie Issuu (do poczytania na stronie, bez możliwości pobrania). Zachęcamy do lektury i – jeśli komiksy Wam się spodobają – do wypożyczenia ich kolejnych części lub pełnych wersji w bibliotece:

* * *

Do obejrzenia:

* * *

Komiksowe zadanie na dziś:

A może narysujecie własny komiks? Możecie wykorzystać poniższe strony podzielone na kadry (aby je pobrać, kliknijcie prawym przyciskiem myszki i wybierzcie “Zapisz grafikę jako…”). Na górze strony jest miejsce na tytuł oraz imię i nazwisko autora. Kto pochwali się swoją pracą? Pamiętajcie, by przed rozpoczęciem pracy zaplanować, co powinno znaleźć się w każdym kadrze.