Narodowe Czytanie: “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

W tym roku – jak zawsze w pierwszą sobotę września – odbywa się jubileuszowa dziesiąta edycja Narodowego Czytania – wydarzenia pod patronatem Pary Prezydenckiej mającego na celu popularyzację czytelnictwa oraz klasyki polskiej literatury.

Tegoroczną lekturą jest znana tragikomedia Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”. Autorka, oskarżana przez część współczesnych sobie krytyków o gorszenie publiczności, w sztuce tej bezlitośnie wyszydziła hipokryzję mieszczaństwa, dla którego zachowywanie pozorów moralności jest ważniejsze niż życie zgodnie z zasadami, które publicznie głosi.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej włączyli się w akcję, nagrywając dwa fragmenty dramatu.

W pierwszym (fragment sceny 5 aktu I) Aniela Dulska przyłapuje swego syna Zbyszka na zbyt późnym powrocie z całonocnej hulanki.

W drugim (fragment sceny 12 aktu II) chwaląca się swoim na pokaz moralnym życiem tytułowa bohaterka, krytykując swoją krewną, prowokuje ją do powiedzenia paru słów prawdy.

Czy znacie sztukę Zapolskiej? Czy macie swoje ulubione fragmenty?

W serwisie Wolne Lektury można przeczytać książkę, pobrać ją na czytnik lub posłuchać audiobooka. Proponujemy także obejrzenie Moralności pani Dulskiej zrealizowanej dla Teatru Telewizji w reżyserii Marcina Wrony z Magdaleną Cielecką w roli tytułowej. Polecamy też przejrzeć zbiory biblioteki cyfrowej Polona dotyczące Gabrieli Zapolskiej i jej twórczości. A dla tych, którzy nie mają tyle czasu – biogram autorki w serwisie Culture.pl oraz galeria jej portretów.