Wakacje z biblioteką 2021: Rozwiązanie zadań

Wakacje się skończyły i witamy kolejny rok szkolny. Dziękujemy wszystkim, którzy zaglądali na naszą stronę internetową, by szukać propozycji książek i ciekawych linków oraz rozwiązywać zadania. Jeśli zastanawialiście się, czy Wasze odpowiedzi są prawidłowe, czytajcie dalej.

* * *

Labirynt z wpisu na powitanie wakacji:

* * *

Rebusy ze zwierzęcymi bohaterami bajek z wpisu o zwierzętach domowych:

1. Reksio (bohater serialu animowanego “Reksio”);
  2. Lady i Tramp (z filmu “Zakochany kundel”);
  3. Klakier (kot czarnoksiężnika Gargamela z serialu “Smerfy”);
  4. Filemon (z “Przygód kota Filemona”);
  5. Garfield (bohater serialu animowanego “Garfield”);
  6. Perdita i Pongo (ze “101 dalmatyńczyków”);
  7. Pluto (z “Przygód myszki Miki”).

Pamiętajcie, że wymienieni tu bohaterowie pojawiają się także w książkach – możecie poczytać o ich przygodach.

* * *

Rozwiązanie zadania o roślinach i owadach spotykanych na spacerze z wpisu o tropieniu przyrody:

Odgadywane wyrazy w górnego rzędu: dąb, koniczyna, buk, trzmiel; ze środkowego rzędu: oset, biedronka, mak, klon; z dolnego rzędu: brzoza, chaber, mrówka, lipa. Hasło główne: OBSERWATOR NATURY.

* * *

Odpowiedź na zadanie o stroju odpowiednim do temperatury z wpisu o pogodzie na czytanie

* * *

Labirynt z wpisu z okazji Dnia Czerwonego Kapturka:

* * *

W zadaniu z wpisu o gospodarstwie po wykreśleniu liter zgodnie z kolejnymi poleceniami otrzymujemy słowo DOŻYNKI, czyli uroczystość z okazji zakończenia żniw.

* * *

Książki z kolorem w tytule w zadaniu z okazji Dnia Kolorowanek to:

• BIAŁY Kieł / Jack London
  • Przygoda ma kolor NIEBIESKI / Renata Piątkowska
  • CZERWONE krzesło / Andrzej Maleszka (z cyklu “Magiczne drzewo”)
  • RÓŻOWE środy albo podróż z ciotką Huldą / Sylvia Heinlein
  • Ania z ZIELONEGO Wzgórza / Lucy Maud Montgomery
  • Pamiętnik CZARNEGO Noska / Janina Porazińska
  • Historia ŻÓŁTEJ ciżemki / Antonina Domańska
  • SREBRNE krzesło / Clive Staples Lewis (z cyklu “Opowieści z Narnii”)

Hasło główne: BARWNE OBRAZKI.

* * *

Zadanie z pierwszymi literami z wpisu z okazji Dnia Miłośników Książek:

Poszukiwane litery to: K jak kot, O jak okno, C jak czosnek, H jak hak, A jak aparat, M jak mak ___ C jak cegły, Z jak zegar, [Y], T jak tygrys, A jak ananas, Ć jak ćma ___ K jak krowa, S jak ser, I jak iguana, [Ą], Ż jak żubr, K jak kaczka, I jak igła (do szycia) [:]___ O jak okno, P jak parasol, O jak oko, W jak wiadro, I jak igła (strzykawki), D jak dom, A jak autobus, N jak nogi, I jak indyk, A jak anioł [,]___ P jak pasek, O jak owca, W jak wachlarz, I jak igloo, E jak ekran (laptopa), Ś jak ślimak, C jak czapka, I jak indyk [,]___ R jak radio, E jak eklerki, P jak piłka, O jak okulary, R jak róża, T jak traktor, A jak agrest, E jak eklerki ___ I jak iguana ___ W jak waga, I jak igła (do szycia), E jak ekran (telewizora), R jak rower, S jak szafa, Z jak zamek, E jak eklerki.

Całe hasło brzmi: KOCHAM CZYTAĆ KSIĄŻKI: OPOWIADANIA, POWIEŚCI, REPORTAŻE I WIERSZE.

* * *

Rozwiązanie zadania polegającego na dopasowaniu nazwy hobby do zdjęcia:

• ORIGAMI – japońska sztuka wykonywania ozdobnych figurek z odpowiednio składanego papieru;
  • MAKRAMA – tworzenie ozdób z wiązanych sznurków;
  • KALIGRAFIA – sztuka pięknego pisania;
  • DZIERGANIE – chcącym rozpocząć naukę robienia na drutach przypominamy nasz poświęcony temu WPIS
  • KOLAŻ – dzieło powstałe przez naklejenie na płótno lub papier różnych materiałów i połączenie ich z tradycyjnymi technikami np. malarstwem;
  • FILATELISTYKA – kolekcjonowanie znaczków pocztowych;
  • MODELARSTWO – wykonywanie pomniejszonych modeli np. pojazdów lub maszyn;
  • POSTCROSSING – wysyłanie i otrzymywanie pocztówek do ludzi z całego świata (kolekcjonowanie pocztówek nazywamy deltiologią lub filokartystyką);
  • FOTOGRAFIA – kto z Was próbował zrobić jak najlepsze zdjęcie?
  • FLORYSTYKA – wykonywanie dekoracji roślinnych;
  • PATCHWORK – zszywanie małych kawałków materiału w większą całość;

* * *

Poprawnie przyporządkowane wypowiedzi bohaterów z zadania z wpisu o komiksach:

* * *

Rozwiązanie zadania z wpisu na powitanie roku szkolnego:

• Plastyka: szkicownik, farby w tubach, wykres mieszania się barw podstawowych, nożyczki, pędzel, sztaluga z obrazem, kredki.
  • Matematyka: znaki działań (mnożenie, odejmowanie, dzielenie, dodawanie), dodawanie ułamków (3/8 + 6/4), kalkulator, cyrkiel, znak procenta (%), długopis, ekierka, liczydło, wykres wielościanu.

* * *

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nauce i dużo zabawy w towarzystwie koleżanek i kolegów. Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym będziecie zaglądać do biblioteki i znajdziecie tam książki idealne dla siebie. Zapraszamy!