Kot Mruczek poleca… jeże

Kto spotkał jeża w ogrodzie albo lesie? Te małe zwierzątka często zamieszkują okolice naszych domów i choć wydaje się, że możemy napotkać je na każdym kroku, to tak naprawdę są gatunkiem zagrożonym. W Polsce występuje jeż wschodni oraz jeż europejski. Znakiem rozpoznawczym tego zwierzątka są igły, których może mieć nawet aż 8000. Kiedy jeż czuje się zagrożony, zwija się w kłębek i stroszy swoje kolce, dzięki czemu drapieżniki nie są w stanie go zranić. Lubi jeść ślimaki, owady i robaki, ale nie pogardzi też jajami ptasimi, grzybami czy owocami. Jeśli jednak myślisz, że jeż przenosi je na swoim grzbiecie, to bardzo się mylisz. Te małe zwierzątko nie dałoby rady zarzucić sobie jabłuszka na plecy. Jeże aktywne są głównie w nocy, a kiedy przychodzi zima, zapadają w sen zimowy.

Każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o jeżach, zapraszamy do odwiedzenia  biblioteki.

Do czytania, słuchania i oglądania:

• film Jeż z serii Dzikie zwierzęta Polski zrealizowany przez National Geographic,
  • słuchowisko Boluś i jeż w wykonaniu Teatru MŁYN,
  • audiobook Jeż Ignacy i wielka przyjaźń Mikołaja Janika,